Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Film
  4. »
  5. Röportaj Adam – Harbi Hayatlar Fakirlik Videosu İnceleme

Röportaj Adam – Harbi Hayatlar Fakirlik Videosu İnceleme

Editör Editör - - 6 dk okuma süresi
66 0
roportaj-adam

Röportaj adam ve ekibi ilgi çekici bulduğu haberlerin parodisini çekip Youtube kanalına koyarak büyük bir hayran kitlesi yakaladı. Çektiği videolar hayatın içinde yaşanmış gerçek olaylar. Harbi hayatlar fakirlik videosunda da olduğu gibi bu haberleri bizlere mizah yeteneği ile aktarıyorlar.

Kumar partisi, Restoranda dayak, Oto ekspertiz, İşsizlik gibi videoları da çokça izlendi. En son attığı Harbi hayatlar kategorisinde fakirlik ve zenginliği anlatan videosu büyük yankı uyandırdı.

Zenginlik videosunda sanal âlem üzerinde para kazanan adamı temsil eden Şahin’in twitch yayıncılarına değinmesi de doğal olarak Twitch yayıncılarının da dikkatini çekti ve güldürdü diyebiliriz.  Bu yazıda röportaj adamın son attığı videoyu, harbi hayatlar fakirlik videosunu inceleyeceğiz.

Harbi Hayatlar Fakirlik Videosu Karakterleri

Berduş Mahsun, Asgari Şahin ve Öğrenci Mehmet karakterlerini görüyoruz. Berduş Mahsun, okumuş birisi ama alışveriş bağımlısı olduğu için yolun sonunu göremeyenlerden. Hiç alışveriş yapma isteği yokken bile izlediği videoların aralarına giren o bitmek bilmeyen reklamların kurbanı olan birisi aslında.

Berduş Mahsun

Harbi hayatlar fakirlik videosunda Berduş Mahsun, yaptığı alışverişler sonrası borç batağına giriyor ve patronundan zam istiyor. Fakat ne yazık ki umduğunu bulamıyor. Bunun üzerine damat Berat Albayrak’ın görevden affını talep etmesine gönderme yaparak “ ben de görevimden affımı talep ettim” diyor.

Daha sonra her insanın kurduğu o tatlı küçük kafe açma hayalinin kurbanı oluyor. Wuhanda çıkan virüsün kurbanı oluyor. Burada o tatlı küçük kafe açma hayalinin aslında o kadar tatlı olmadığını görüyoruz. Daha önceki videolarda lokmacılara değinen röportaj adam bu sefer kafe sektörüne el atıyor. Mevcut duruma hayatın gerçeklerine bakarsak haksızda sayılmaz.

Asgari Şahin

roportaj-adam
Röportaj Adam

Harbi hayatlar fakirlik videosunda ikinci karakterimiz Asgari Şahin evli ve iki çocuk babası. Tam da halkın kendisi olmuş bu içerikte. Asgari ücretin yetmediğini anlatan Şahin, yoksulluk sınırını söylüyor. “3 maaş zam alsam anca yoksul sayılıyorum” diyor. Hayatın içinde mevcut durum bu aslında.

“Fakir ne yer?” sorusuna ise “yağ, ekmek, tütün” cevabını vermesi de aslında çok doğal. Çünkü ülke siyasetine mizah yoluyla yapılabilecek en iyi gönderme diyebiliriz. Akıllı telefonuna lüks demelerinden şikâyetçi olması da cabası. İsyan etmekte haklı. Çünkü akıllı telefonu lüks ise neden pubg oynarken telefonu donuyor? Akıllı olsa pubg oynarken donmaz. Tabi burada troll geçiyorlar. Akıllı telefon tabi ki lüks değil. Bir ihtiyaç.

Sigarayı beş kişi dönmeleri bu biraz abartılı geldi. Üç kişi ile dönseler neyse.  Oğlanın peynire kafa atması gerçeği. Yokluğu ancak bu kadar güzel anlatabilirdi aslında. Zenginin vintage takıntısı, şahinin yaşam gerçeği olması.

İnsanların bazı zevkleri başka insanlar için zorunda kalmışlığı ifade ettiğini aslında güzel vurguluyorlar. Yırtık pantolon gibi. Zengin, yırtık pantolon giyerse moda fakir giyerse fakir.  Zengin yamalı pantolon giyer moda olur. Fakir giyer ise fakir olur.

Hayvancıların ahırda giydiği botun meşhur ayakkabı mağazalarında örnek olması da verilebilir.  Burada kapitalizmin gerçeği gerçekten çok iyi vurgulanmış aslında.  Orta halli geçinen muhafazakâr aileler hanımlarını çalıştırmak istemezken aslında şahinin durumu günümüz muhafazakâr aileyi temsil ediyor.  Karı koca çalışmak zorunda olan bir aile. Aksi takdirde geçinemezler.

Öğrenci Mehmet

Harbi hayatlar fakirlik videosunda üçüncü karakterimiz öğrenci Mehmet. Mehmet aslında okuma aşkıyla yola çıkmış mümin bir insanken şehir dışında okumanın zorlukları onu küçük Emrah’a çevirmiştir. Evde Ümit dâhil 9 kişi kalmaları ve boğazlarından düzgün yemek geçmemeleri. Yeterli şekilde et ürünleri ile beslenemediklerini görüyoruz.

Veganlık, zenginler veya durumu iyi olanlar için bir tercihken Mehmet için bir el mahkûm meselesi olması bize hayatın içinden öğrenci profilini gösteriyor. Geçinebilmek için kirada oturduğu evin bir odasını kiralaması da nasıl bir survivor içerisinde olduğunu ifade ediyor.

Mutfaktaki bulaşıklara değinmedik daha.  Ayrıca KYK borcu altında ezilmesi apayrı bir gerçek. Ülkemizde bir sürü üniversite mezunu, mezun olur olmaz karşılarında borç ile hayata 1-0 yenik başlıyorlar.

Sonuç olarak röportaj adam harbi hayatlar fakirlik videosunda hayatın gerçekliklerine mizah yolu ile değinerek hem acınacak halimize güldürdüler hem de her Allah’ın günü karşımıza çıkan fakirlik gerçeğini bütün çıplaklığı ile izleyenlere aktardılar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir