Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güzellik
  4. »
  5. Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Editör Editör - - 5 dk okuma süresi
43 0
erkeklerde-sac-dokulmesi

Erkeklerde saç dökülmesi tedavisi için saç estetik olanlar oldukça fazladır. Saç dökülmesi erkekler için büyük sorunlardan birisidir. Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmakta. Bunlardan en büyük yüzdelik dilimi genetik oluşturuyor.

Saç dökülmesinin genetik açıdan en büyük sebebi DHT hormonudur. DHT hormonu testesteron ve dihidrotestesteron hormonlarından oluşur. Bu hormonlar aynı zamanda erkeksilik hormonlarıdır. Bu hormonların baskın olduğu erkeklerde saç dökülmesi erken yaşlarda başlayıp hızlı bir şekilde devam eder.

Erkeklerde saç dökülmesi için diğer bir faktör beslenmedir. Beslenme genetikten sonra dökülmede en etkili faktörlerden birisi. Gerekli vitaminlerin alınmaması sonucu yeterli beslenemeyen saç kökleri zamanla cansızlaşır ve dökülür. Bu genetiğe göre çok daha fazla çözülebilmesi kolay olan bir durum. Saç için en önemli vitamin E vitaminidir.

Son olarak diğer bir faktör çevresel etkenlerdir. Saçın sürekli olarak aşırı rüzgara maruz kalması, duşta kullanılan suyun çok sıcak olması, gerekli masajların yapılmaması sonucu saç altındaki deride bulunan kılcal damarlardaki kanın yeterli akışa sahip olamaması gibi faktörler ciddi anlamda saç köklerine zarar vermektedir.

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Ne Yapmalıyım?

Saç dökülmesini durdurmak için öncelikle şu soruya yanıt bulmak gerekiyor. Saçım neden dökülüyor? Cevaplaması zor bir soru. İlk yapacağınız şey dermatoloji alanında iyi bir doktora başvurmanız. Doktor size gerekli testleri yaptıktan sonra bazı sonuçlara varacaktır. Ama bu soruya doktora gitmeden de yanıt almamız mümkün.

İlk olarak bakmamız gereken şey yaş. Eğer yaşınız 25 ve altıysa saç dökülmenizin sebebi yüksek ihtimalle genetik. Cevabı biraz daha kesinleştirmek gerekiyorsa ailedeki saç dökülmesi durumuna bakmalıyız.

Anne ve baba tarafındaki erkeklerdeki saç durumlarına bakarak sonuç çıkarmak mümkün. Eğer ailede saç dökülmesinde problem yoksa sorun beslenmenizde olabilir. Bir kan tahlili yaptırmanız en mantıklı hareket olacaktır. Saç dökülmesinin sebebi eğer genetikse çözüm biraz zorlaşıyor. Çünkü dökülmeyi durdurmak için DHT hormonunun etkisini azaltmak zorundasınız. Bu hormonun azaltılması erkeksi özelliklerin zayıflamasına neden olabiliyor.

Özellikle gelecekte cinsel anlamda ciddi sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Fakat DHT hormonunu azaltmakta kararlıysanız bazı kapsül ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilaçları mutlaka doktor eşliğinde kullanmalısınız.

Genetik Kökenli Saç Dökülmesi İçin Alternatif Çözümler

erkeklerde-sac-dokulmesi
Erkeklerde saç dökülmesi

Günümüzde genetik kökenli saç dökülmesine en başarılı çözümlerin başında PRP tedavisi geliyor. PRP; kişiden az bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işleme tabii tutulması sonucu plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Bu işlemi yaklaşık yarım saatlik bir süreçte hallediliyor. İşlem için uzmanlar ilk seferde 6 seans, her seans arası süre 15 gün olacak şekilde yaptırılmasını öneriyor. Saç dökülmesini ciddi bir oranda azaltan bu tedavi, her yıl uygulanmalıdır. Fakat ilk yıldan sonraki yıllarda 2-3 seans yeterli olacaktır. Ortalama fiyatı 200 ila 400 TL arasında değişmektedir. PRP saç dökülmesini azaltmada ve saç köklerinin güçlenmesinde çok güçlü bir tedavi yöntemidir.

Bu bahsettiğimiz sorun ve çözümler tam olarak dökülmemiş, seyrekleşen belli alanlar açılan ve cansızlaşmış saçlar için geçerlidir. Şunu lütfen unutmayalım ki genetik kökenli saç dökülmelerine istediğiniz vitamini alın, istediğiniz kürü uygulayın ve istediğiniz kadar PRP tedavisi uygulayın, yapabileceğiniz tek şey dökülmeyi yavaşlatmak ve süresini geciktirmek olacaktır.

Dökülme için en geçerli çözüm saç ekimidir. Saç ekimi için de yaşınızın biraz ilerlemiş olması, donör bölgesinin iyi olması ve dökülen alanın çok fazla olmaması iyi bir sonuç için olması gereken faktörlerdir. Ekilen saçlar kanser gibi hastalıklara yakalanmadığınız sürece dökülmez. Ekim sonrası PRP tedavisi önerilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir