Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kadın
  4. »
  5. Bayanlarda Adet Kaç Gün Sürer?

Bayanlarda Adet Kaç Gün Sürer?

Sağlık Lokali Sağlık Lokali - - 3 dk okuma süresi
34 0

Bayanlarda Adet Kaç Gün Sürer: Kadınlar erkeklerden çok daha farklı fiziksel özellikleri olan insanlardandır. Bu neden ile farklı sorunları yaşarlar. Kadınların doğurma yetileri nedeni ile oluşan bazı sıkıntılar ve sık hastalık kapma olasılıkları mevcuttur. Bu şekilde adet döngülerine sahiptirler.

Her ne kadar düzenli şekillerde bu tip periyotlara sahip olsalar da adet döngüleri kadından kadına farklılıklar göstermektedir. Değişken olan bayanlarda adet süresi ortalamalar ile ifade edilebilir. 2 gün ile 15 gün adet dönemi kadınların genetik yapılarına bağlı olarak görülebilmektedir. Özellikle hormon dengesinde ya da rahimde sorun olan kadınlar da daha uzun ve sıkıntılı adet periyotlarının olduğu saptanmıştır.

Belirgin farklılıklar olan bu tip durumların en büyük nedeni ise bedensel yapılar ile alakalı olduğu bilinmektedir. Bazen düzenli şekilde görülen adet düzeni bile dış etmenlere bağlı olarak değişebilir. Genellikler bayanlarda adet süresi standart olarak 4 gün olarak belirtilmektedir.

Aynı şekilde yukarıda da belirtildiği gibi özellikle gebelik yaşamış olan kadınlarda bu süre çok daha kısa ya da uzun sürebilir. Bu özel durumlar nedeni ile bazı kadınlar ciddi kan kayıpları da yaşayabilmektedirler. Etkili bir tedavi ve hormon takviyeleri ile bu tip sıkıntıların düzenlenmesi mümkün olmaktadır. Farklı sorunları olan kadınların farklı şekillerde sıkıntılar yaşamasının ardında genellikle genetik, kalıtsal sorunlar yaşanmaktadır.

Adet düzensizliği ya da uzun süre adet görmek kadınlarda genetik olabildiğinde sorunun çözümü pek mümkün olmamaktadır. İdeal bir süreç içinde 28 gün periyotlar ile 4 günlük bir adet süresi tıp dünyasında sabit olarak kabul edilmektedir. Bu düzen kadınların yüzde 65’lik kısmında görülürken, geri kalan bayanlarda adet süresi 2 gün ile 15 güne kadar sürebilir. Yapılan araştırmalarda önemli olan düzenli yumurtlama süreci, adetin periyotlar halinde olmasıdır.

Bunun dışında ki durumlar sağlık bakımından sorun teşkil etmemektedir. Yumurtlama dönemi ile de alakalı olan bu durum genellikle rahmin daha fazla döl yatağı için kan biriktirmesi anlamına gelmektedir. Bu şekilde biriken rahimden atılırken genellikle ilk günler de daha yoğun bir kanama ile karşılaşılmaktadır. Sonra ki süreçte azalarak sonlanacaktır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir