Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilmeniz Gerekenler
  4. »
  5. Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak Kokusu Neden Olur?

Sağlık Lokali Sağlık Lokali - - 3 dk okuma süresi
36 0

Ayak kokusu özelikle ayaklarımızın çok terlediği yada yaz aylarına girerken. Kapalı ortamlardan çok kalan ayaklarda büyük bir problemdir. Bu ayak kokusunu engellemek için öncelikle metobolik olarak bir problem olup olmadığını tespit etmek lazım.Eğer ayakabılarınız doğal deri değilse buna dikkat etmemiz gerekir.Sentetik kullanılan ayakkabılar bazen ayağın iyi havalanmasını yardımcı olmadığı için ayakkabı içerisinde terlemeyle ortaya çıkan bakterilerin parçalanarak daha güzel ortamlara yerleşmesini ve daha çok ayak kokusunu çıkarmasını sebep olabiliyor.

Aslında aşırı terlemesi olan kişilerde terleme değildir kokuyu yapan terleme sonucu ortaya çıkan bakterilerin parçalanmasıyla bu ayak kokusu ortaya çıkar.Bizim yapmamız gereken şey ayak kokusunu engelemek için ayağımızdaki terlemeyi kontrol altına almak, tamamiyen terlemeyi yok etmek doğru bir şey değil , ama buna doğal olması gereken seviyeye indirmek önemli bunun için de ayakkabımızın deri seçmemiz gerekiyor.

Dar ayakkabılar kullanmamalıyız , çünkü o zaman parmak araları iyi havalanmadığı için orada hava sökülmasyonu olmadığı için nemli, ıslak ve karanlık ortamlarda bakteriler daha güzel çoğalıyor.Pamuklu çoraplar kullanmamız gerekiyor, sentetik çoraplar kullanmamız gerekiyor.Banyodan sonra kesinlikle veya ayağımızı yıkadığımız her hangi bir zamandan sonra mutlaka parmak aralarınızı çok iyi kurulanmasına dikkat etmemiz gerekiyor.Havlumuzu mutlaka parmaklarınızın hepsinin arasından bir kere geçirip, eğer çok ayak terlemesi probleminiz varsa banyo sonrası saç kurutma makinesini kulanmanızı tavsiye edebiliriz. Ayakkabınızı giymeden önce ayağımızın kokusunu engelleyecek

Ayak Kokusu Giderilmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Ayak kokusu problemi olan insanlar her gün çoraplarını değiştirmelidir. Ayak kokusunu yok etmek için çorabın içine pudra döküle bilinir. Ayakkabı pudra sından yararlanmak için pudrayı çorabın içine dökün ayakkabının içine dökerseniz pek fazla fayda görmeyebilirsiniz. Ayrıca ayak sprey’leride kullanılabilinir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir