Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilmeniz Gerekenler
  4. »
  5. Ebegümeci Nedir? İnsan Sağlığına Faydaları Neler?

Ebegümeci Nedir? İnsan Sağlığına Faydaları Neler?

Editör Editör - - 3 dk okuma süresi
35 0
ebegumeci

Doğanın insanlara sunduğu birçok doğal yararlı bitkiler bulunmaktadır. Bu yararlı bitkiler doğada ve aktarlarda karşımıza çıkar. Bu bitkileri tanımak çok önemlidir.

Bu yararlı, doğal olarak yetişen bitkilerden ebegümeci nedir? İnsan sağlığına faydaları nelerdir? Açıklamasında bulunacağız. Yurdumuzda genel olarak her yerde yetişmektedir. Ebegümeci kullanımı ve zararları hakkında bilgilendirmeler olacaktır.

Ebegümeci Nedir?

Yurdumuzda her yerde yetişen ve aktarların hepsinde rahatlıkla bulunan ebegümeci, halk arasında develangir, kazan karası veya ilbik gibi isimlerle bilinmektedir. Genel olarak mor çiçekli olarak bilinmesine karşılık beyaz, pembe gibi farklı renklerde çiçek açarlar. Doğada kendiliğinden yetişir.

İsminin de yer aldığı ebegümecigiller familyasından olan ebegümeci 1500 çeşidiyle dünya üzerinde yetişmektedir. İnsanlara en çok yararlı ve en fazla kullanılanı mor çiçekli olanlarıdır. İlkbahar sonlarına doğru çiçeklerini açar. Yaz aylarında toplanır ve değerlendirilir. En çok kurutulmuş hali kullanılmaktadır.

Ebegümecinin İnsan Sağlığına Faydaları

ebegumeci
ebegümeci

Ebegümeci içerisinde bol miktarda antioksidan özellikler bulunmaktadır: Bol miktarda C vitamini olmasından dolayı antioksidan yönünden oldukça zengin bir doğal bitkidir.

Kışın hastalıklara karşı vücudu korur: İçerisinde yer alan antioksidan nedeniyle ebegümeci, bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde çok yararlıdır.

Göğsü Yumuşatır: Öksürük ve balgamın yok edilmesine çok faydalıdır.

Doğal ateş düşürücü: Ebegümeci doğal ateş düşürücü olarak kullanılır.

Meydana gelen şişliklerin iyileştirilmesinde etkilidir: Genellikle incinme, burkulma gibi durumlarda meydana gelen şişliklerin kısa zamanda iyileşmesinde çok etkilidir.

Ağız ve diş sağlığına yararı bulunur: Ebegümeci içinde bulunan malvin adındaki madde ağız içerisinde oluşan iltihapları ve diş eti hastalıklarını iyileştirmede etkilidir.

Cildin temizlenmesinde etkilidir: Ebegümecini uzun süre kullanmak cildin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Cildin temizlenmesine yardımcı olur. Daha canlı bir cilde sahip olunur.

Ebegümecinin Yemeklerde Kullanımı

Taze ebegümeci bulmuş iseniz bu bitkinin taze yaprakları kavrulup hamur işlerinde kullanılır. Çorbalarda ve et yemeklerinde de rahatça kullanabilirsiniz. Ebegümecinin çay yapımında da kullanılması uygun olmaktadır. Ebegümeci çiçeğini 1 su bardağı sıcak suya atıp çay olarak tüketebilirsiniz.

Ebegümecinin bilinen bir ciddi yan etkisi yoktur. Fakat çok fazla kullanılması durumunda yan etkiler yapabilir. İlaç kullanan kişilerin ebegümeci kullanımlarında dikkatli olmaları gerekir. Aşırıya kaçmamak ve düzenli olarak tüketmek gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir