Sağlık Lokali

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilmeniz Gerekenler
 4. »
 5. Madımak Otunu Tanımayan Kimse Kalmasın!

Madımak Otunu Tanımayan Kimse Kalmasın!

Editör Editör - - 3 dk okuma süresi
47 0
madimak-otu

Yurdumuzun dört tarafından doğal olarak yetişen binlerce insan sağlığına yararlı bitkiler yetişmektedir. Yetişen bu bitkilerden çay ve yemek yapılmaktadır. İnsanların bu nefis tatlarla tanışmaları çok önemlidir. Bu nedenle madımak otunu tanıtma gereği duyduk.

Madımak otunun faydaları oldukça fazla olmasından dolayı madımak otunu tanımayan kalmasın. Bu lezzetli bitki sofralardan eksik kalmasın.

Madımak Otu Nedir?

Madımak otu doğada kendiliğinden yetişen doğal bir bitkidir. Farklı iklim koşullarında rahatça yetişmektedir. Bu nedenle yurdumuzun tamamında yetişir. Bazı yerlerde halk arasında kuşekmeği, mercimek, çoban ekmeği ve keçimemesi olarak bilinir.

Madımak otu genel olarak Mayıs aylarında toplanmaya başlar. Bu sıralar tam taze olarak doğada bulunur. Madımak kuzukulağı giller familyasından en lezzetli, yumuşak sapları olan bir bitkidir. Madımak otu A, C ve E vitamini bulundurur. Bir miktarda B vitamini bulunmaktadır. Lifli olmasından dolayı vücuda enerji kazandırır. Kalsiyum, demir ve kalsiyum mineralleri açısından zengin bir bitkidir.

Madımak Otunun Yararları

madimak-otu
Madımak otu
 • Madımak otu, çok güçlü antioksidan özelliğine sahiptir.
 • Vücutta kan şekerinin dengeli olmasını sağlar.
 • Yüksek kan şekeri oluşumunda kan şekerini düşürmede etkilidir.
 • İdrar söktürmede çok etkilidir.
 • Madımak otu, çay olarak tüketildiği vakit mide ve bağırsağın rahatlamasını sağlar.
 • İshalin derhal kesilmesini sağlar.

Madımak Otunun Pişirilmesi

Madımak otunun faydalarını öğrendikten sonra madımak otunun pişirilmesine geldi sıra. Madımak otu birçok farklı yemeklerde rahatlıkla kullanılmaktadır. En basit olarak salata yapabilirsiniz. Yufkanın içerisine sarıp dürüm şeklinde yiyebilirsiniz.

Madımak otu çorbası yapabilirsiniz. Hamur işlerinde ıspanak gibi kullanabilirsiniz. Pastırmalı, zeytinyağlı, yoğurtlu ve sütlü yemeklerde çok rahat kullanabilirsiniz. Madımak otu kurutulup kışın çay olarak tüketilebilir.

Madımak Otunun Yan Etkisi

Madımak otunun insan sağlığına hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat yine de ölçülü olarak tüketmekte yarar vardır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir