Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Film
  4. »
  5. İş Hayatında Başarılı Olmanın Altın Kuralları

İş Hayatında Başarılı Olmanın Altın Kuralları

Editör Editör - - 7 dk okuma süresi
40 0
is

İş hayatında gerçekten elinizden geleni yapıyorsunuz fakat başarılı olamıyor olabilirsiniz. Hatta patronlarınız bile bazen az çalıştığınızı ima ediyor olabilir. Elinizdeki tüm imkanları zorlasanız bile bazen başarılı olamayabilirsiniz fakat endişelenmeyin. Sizin için verimliliğinizi artırabilecek konuları ele aldık!

Kendinize Güvenin

İş yerinizde sürekli sizi kıskanan birileri olacaktır ve motivasyonunuzu düşürmeye çalışacaklardır. Fakat kendinize güvenir ve yaptığınız işe inanırsanız hem motivasyon kaybı yaşamadan çalışırsınız hem de kararlı görünürsünüz. Kararlı ve kendinden emin bir duruş hem mesai arkadaşlarınızı hem de üstlerinizi yeterince memnun bırakacaktır.

İş Arkadaşlarınızla Pozitif İlişkiler Kurun

Samimi ilişkiler işinizin olmazsa olmazlarındandır. Hem işinizdeki yardımlaşma faktörü hem de samimiyet ortamdaki motivasyonu da artıracaktır. Böylelikle hem mesai arkadaşlarınız sizi sevecek hem de işinizde başarılı görüneceksiniz. Bu sayede işinizdeki en yüksek verimliliği alacaksınız. İş dışında da birlikte vakit geçirmeyi ve güler yüzlü olmayı ihmal etmeyin. Unutmayın: Samimiyet demek motivasyon demek.

Danışın

Bir projeyi bitirdikten sonra ya da proje esnasında sizinle aynı işi yapan mesai arkadaşlarınıza projeyi gösterip fikir alış-verişi yapın. Hem aranızdaki yardımlaşmayı hem de samimiyeti artıracaktır. Örneğin grafik işiyle uğraşıyorsanız afiş hazırladığınızda onların da fikrini ve onayını alın. Böylelikle müşteri memnuniyetiniz de yüksek olsun. Bir elin nesi var, iki elin sesi var!

Zamanınızı Yönetin, Planlı Olun

Hepimizin sosyal medyada zaman geçirmek, film izlemek hatta oyun oynamak gibi birçok sosyal faaliyete ihtiyacı var. Fakat bu süreçte işinizden geri kalmayın. Planlı olun ve disiplinli bir şekilde plana uyun. Hem arkadaşlarınızla zaman geçirip, hem gezip hem de işinize odaklanırsanız bu çevrenizin de dikkatini çekecektir. İş arkadaşlarınız da size hayret edecektir. Tüm işleri zamanında yapıp hem de kendinize vakit ayırmanız onlara da size de yeterince motivasyon sağlayacaktır.

Perspektifinizi Geniş Tutun

Kimseyi küçümsemeden herkesin fikrini analiz edin ve süzgecinizden geçirin. Ummadığınız insanlardan yeni bakış açıları yakalayabilirsiniz. Bir işe dar bir bakış açısıyla odaklanmaktansa birçok açıdan değerlendirin. Bu hem yaratıcılığınızı artıracak hem de işinizde başarılı olmanıza yarayacaktır.

Ön Planda Olun

is
İş

Birçok kişi ön planda olmanın zararlı bir şey olduğunu düşünür. Aksine yöneticileriniz sizin cesur olmanızı bekler. Hem lider vasfınız ön plana çıkar hem de üstlerinizin gözüne girerek daha da motive edici övgüler alabilirsiniz. Aynı anda sizin birçok projede lider olmanıza yarayacaktır. Böylelikle önceki maddede belirttiğimiz gibi farklı bakış açılarına sahip olacak, vizyonunuzu geniş tutacaksınız.

Sürekli Analiz Yapın

Hem mesai arkadaşlarınızın yaptığı işleri, size gelen geri bildirimleri ve yorumları analiz edin. Üstelik müşterilerinize sürekli olarak teslimatınız bittiğinde sıkmadan basit sorularla akıllarına girin. Örneğin “Bizi nasıl buldunuz?”, “Bizi başkalarına önerir miydiniz?” gibi sorular sorun. Bu sorular hatalarınızı ve pozitif farklılıklarınızı öğrenmenizi sağlar. Ayriyeten müşteriye çevresinden soru gelirse sizi önermesini hatırlatmış olursunuz.

İşinizi Sevin ve Önemseyin

Elbette iş dünyasında sevdiğiniz işi yapmak çok önemlidir. Eğer elinizdeki işi severseniz onu en verimli şekilde yaparsınız. Tüm çabanızı sarf etmek hem müşterilerinizin hem de patronlarınızın dikkatinden kaçmaz. Severek yaptığınız her iş sizi de mesai arkadaşlarınızı da motive edecektir. Bu sayede hem işiniz güzel olur hem de kazandığınız paranın hakkını yeterince verirsiniz.

Kendinizi Geliştirin

İster bir yazılım mühendisi ister bir makine ustası olun yaptığınız iş sürekli değişecektir. Teknolojinin gelişmesiyle her iş zamanla evrimleşir ve daha kolay ama karmaşık bir hale gelebilir. Bu yüzden en önemli etken kendinizi geliştirmektir. Elinizdeki işin sürekli üzerine koyarak çalışın. “Zaten biliyorum” diyerek kestirip atmaktansa kendinizi geliştirerek daha güncel olmanız sizi ön plana çıkaracak. Hem de tercih edilebilirliğinizi yükseltecek.

Gündemi Takip Edin

En önemli etkenlerden biri budur. İşiniz ne olursa olsun yaptığınız işin gündemini sürekli takip edin. Gelişen teknolojiyle birlikte piyasalar sürekli değişmekte. Demode kalmanız sizi geride bırakacaktır.  Sektörünüzdeki rakipler kendilerini geliştirirler. Siz bu süreçte eksik kalırsanız elbette sizi geriye sürükler. Sürekli güncel durumlarla iş yaparsanız çok daha başarılı olacaksınız.

Dış Görünüşe Önem Verin

Dış görünüş çok önemlidir. Adeta sizi yansıtır. Bu sebeple kendi işiniz dahi olsa kıyafetinizden bakımınıza hiçbir şeyi eksik etmemeye özen gösterin. Toplumsal iletişimlerde beden dili ve mimik önemlidir. Bu sırada üzerinizdekiler de bu ilişkileri etkileyecektir. Ne kadar şık, ne kadar özenli olursanız karşınızdakini o kadar ciddiye alıyor olacaksınız. Bu sebeple bakım çok önemlidir.

Yaptığınız İşe Önem Gösterin

Yaptığınız iş ne olursa olsun önem verin. Patronlarınız ne kadar önemsiyorsa sizi de aynı şekilde görmek ister. Örneğin o iş hakkında aklınıza öneri gelirse çekinmeden sunun. Bu durum üstlerinizde “Gerçekten işe önem veriyor, bunu düşünmüş olması bile güzel.” algısına kapılacaktır. Bu da hem rakiplerinizden sizi ayrıştırır, hem de patronlarınız kadar sizi sevindirir.

Kendinizi Sevin

Her şeyin öncesi sizdedir. Tüm cevheriniz ve potansiyeliniz kendinizi sevmekten geçecektir. Kendinize ne kadar saygı duyarsanız başkalarına o kadar saygı duyabilirsiniz. O yüzden kendinizi sevin, kendinize bakın ve kendinize saydı duyun. Unutmayın! Her şeye rağmen nefes alıyorsanız, her zaman umut vardır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir