Sağlık Lokali

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kadın
 4. »
 5. Lejyoner hastalığı Nedir?

Lejyoner hastalığı Nedir?

Sağlık Lokali Sağlık Lokali - - 3 dk okuma süresi
32 0

Lejyoner hastalığı kendi aralarında toplantı yapan lejyonlar arasında çıkmıştır. Lejyon adı hastalığı da ordan gelmektedir. lejyonella türü bir bakteri tarafından insana bulaşır. Özellikle nemli yerlerde insanlara bulaşır. Su birikintilerin’de hava’da bakteri olduğu için insanlar’da hastalık yapacak oranda yoğunluk’ta bulunması çok mümkün değildir. onun için özellikle klima hastalığı olan olarak bilinir.

Çünkü kapalı alanlar’da klimanın o nemli tozlu ortamında ve klimanın içindeki su ortamında ürüyen bir mikroplar klimanın üflemesi ile birlikte kapalı alanlar’da yayılarak yoğun oran’da yayılarak insanlara bulaşmaktadır. Ve insanlar’da enfeksiyonlar bulaşır. Bunlar dik olarak başta nezle, burun tıkanıklığı, öksürmeye neden olabilmektedir. Bunlar ciddi anlamda bir hastalıktır. tedavi edilmesi gerekir. Eğer tedavi edilmezse Ölüme kadar varabilen bir hastalıktır. Ciddiyette’de Problem Yaratabilmektedir. ponçik ateşi denilen bir ateş vardır. yine lejyoner mikrobu tarafından oluşan bir hastalıktır. Olmasına rağmen başlangıcı yüksek ateş, Grip Gibi belirtiler vardır. fakat daha sonra zatürre gelişmez kendi kendine düzelen bir hastalıktır.

 Lejyoner Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lejyoner hastalığı ilk önce nezle, grip, ateş, öksürük ve hafif bir kırıklık vardır. Bu nedenle hasta bir soğuk algınlığı geçirdiğini zanneder. Fakat daha sonra öksürük artar. Çünkü mikrop Akciğere yerleşir. Zatürreye neden olur. Şiddetli öksürük ortaya çıkar ve tedavi edilmezse de düzelmez. Eğer çok fazla kapalı ortamda duran bir insanın bu tür şikayetleri olursa mutlaka bir hekime baş vurmalıdır.

Lejyoner hastalığı teşhisi ilk önce belirtileriyle olur. Bunun nedenleri Şunlardır.

 1. Klimalı ortamda çok fazla durmak
 2. Kapalı ortamda çok fazla bulunmak .
 3. Otel ortamında çok fazla durmak.
 4. Uçak seyahati olabilir.
 5. Toplantı salonları olabilir.

Bu tarz ortamlarda durmak en büyük sebeplerdir.

Belirtileri şunlardır:

 1. Yüksek ateş
 2. Öksürük
 3. Halsizlik
 4. Baş ağrısı
 5. Kırgınlık

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir