Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilmeniz Gerekenler
  4. »
  5. Kereviz Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kereviz Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Editör Editör - - 4 dk okuma süresi
54 0
kereviz

Kereviz, İmparatoriçe Catherine II döneminde Rusya’da ortaya çıktı. Uzun süre süs eşyası olarak kabul edildi ve bazen ilaç olarak kullanıldı. Ama yavaş yavaş kerevizin yararları ve zararları araştırıldı ve bitki büyüdükçe de büyümeye başladı.

Yetiştiricilerin çalışmaları sayesinde kök ve gövde, yapraklı çeşitler elde edilmiştir. bu sebzeler yenilebilir. Yemek için kökleri, sapları, yaprakları, tohumları ve kerevizi kullanabilirsiniz. Bu kültürün yararları ve zararları bağımsızdır.

Bu bitkinin kökleri çok hoş kokulu, yumuşak ve damak eti üzerinde lezzetlidir. Kerevizin bir parçası olan zengin bir dizi benzersiz bileşen, ona ginsengin iyileştirici özellikleri için rekabet etme hakkı verir.

Kereviz ve İyileştirici Özellikleri

Bitkinin yeşil kısmında 100 gramda 32 kcal kök kalorisi – 100 gramda 12 kcal.

Kereviz – Diyet yapanlar için çok faydalı bir sebze kültürü. Aşırı kilo verme sürecinin düzenli kullanımı ile çok daha hızlıdır. Kereviz başka hangi formlarda kullanılabilir? Meyve suları, yararları ve zararları ayrıntılı olarak incelenir, birçok diyetçinin düzenli kullanımı. Ayrıca, bitki çok fazla lif içerir ve kabızlıkta gösterilir.

Kereviz sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bileşimindeki maddeler, insan kanındaki “stres hormonları” miktarını azaltır.

Kerevizin yararları ve zararları tıpta iyi bilinir, bitkinin çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıklar için kullanılmasına izin verir. Bu kök, aterosklerozu önlemek için metabolik bozukluklar, kalp ve kan damarları hastalıkları için önerilir. Ayrıca kalp kasını uyarır, kan basıncını da düşürür ve zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bazı insanlara kronik prostatla mücadele için bir dizi önlemde kereviz yemeleri tavsiye edilir. Bu durumda kökleri ve gövdeleri gösterir. Ayrıca bitki güçlü bir afrodizyaktır ve libido ve güç üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

Kerevizde bulunan birçok faydalı madde: demir, potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum.

Yemeklerde Kereviz Kullanımı

kereviz
kereviz

Kerevizin zararları ve yararları, kullanımı ve pişirme yöntemine bağlıdır. Alışılmadık tadı ve aroması nedeniyle bu sebze birçok kişi tarafından sevilmektedir. Fakat 150 gram olan günlük tüketim oranını da hesaba katmak gerekiyor.

Daha büyük miktarlarda kereviz, sindirime ve de böbreklere zarar verebilir. İnsan vücudunda canlandırıcı bir etkiye sahip olduğu için gece için sebze kullanmak istenmez. varis tüketim oranı günde 70-80 grama düşürülmelidir.

Kereviz-herhangi bir sebzeden hazırlanabilen harika bir baharatlı baharat. Hafif acı bir tadı vardır ve balık, et, mantar ve sebzelerde kullanılır. kereviz kökü servis bileşeni salatalar ve çorbalar sosların, çorbaların, yumurta yemeklerinin bir parçasıdır.

Bu eşsiz sebzenin düzenli olarak tüketilmesiyle, kerevizin günlük değerini aşan yararları ve tehlikeleri ancak saf haliyle kullanıldığında ortaya çıkmaktadır. Diğer sebzelerle birleştirmek daha iyidir: domates, fasulye, havuç, patates, patlıcan, lahana gibi..

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir