Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bebek-Çocuk
  4. »
  5. Deve Sütü Faydaları

Deve Sütü Faydaları

Editör Editör - - 4 dk okuma süresi
43 0
deve-sutu

Deve sütü; manda ve inek sütüyle kıyaslama yapıldığında deve az süt vermesine karşılık çok güçlü besin değerleri ile kimyasal bileşenleri bulunur. Develer memeli hayvanlar grubunda yer alır ve iki çeşidi bulunur. İki hörgüçlü Asya develeri ve Arap develeri olmak üzere.

Develerin hörgüçlerinde su ve yağ bulunur. 3 adet göz kapakları bulunur ve kum tanelerinin gözlerine girmelerini engeller. Evcil olan develerin etinden, sütünden, derisinden ve yününden yararlanılır. Bir su içmelerinde 115 litre su içerler. Develerin en büyük özelliklerinden biride hiç su ve yiyecek olmadan 5 ay kadar yaşarlar.

Develer diğer hayvanlar gibi çok büyük meralarda otlanma ihtiyacı duymazlar. Deve sütü yararı bakımından çok farklı olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Şeker hastalığına karşı koruyucudur. Alerjik reaksiyonları azaltır. Çocuklarda büyüme ve gelişmeye çok yararlıdır. Deve sütünün insanlara sağlık açısından yararları oldukça fazladır. Kalp sağlığını korumada etkilidir.

Deve Sütü ve Faydaları

Deve sütünün insan sağlığına faydaları bakımından diğer hayvanlar ile kıyaslandığında oldukça fazladır. Deve sütü içerisinde çinko, bakır, demir, molibden, manganez, kurşun, protein ve C vitamini ile mineraller bulunur. Deve sütünün yararları şunlardır.

Bağışıklığı Güçlü Hale Getirir

Deve sütünde yüksek oranda protein ve diğer organik bileşenler bulunmaktadır. Bundan dolayı deve sütü çeşitli hastalıklara karşı bağışıklığı artırmaktadır. Tüberküloz hastalığına yakalan kişilerin bu hastalıktan deve sütü tüketimiyle kurtuldukları bilinmektedir.

Şeker Hastalığına Karşı Yararları

deve-sutu
Deve sütü

Deve sütü tüketerek, şeker hastalarının insülin kullanmalarına gerek kalmamaktadır. Şeker hastalığının ilk evresinde deve sütü kullanarak hastalığın önlenmesini sağlamış olursunuz.

Otizmli Kişilere Yararı

Deve sütü, otizmli kişilere büyük yararlar sağlamaktadır. Yapılan bir araştırmada 5 yaşında bir kız çocuğuna 40 gün deve sütü verilerek otizm belirtileri tamamen ortadan kalktı. Diğer araştırmada ise 15 yaşında bir erkek çocuğuna da 30 gün süreyle deve sütü verilerek hasta iyileşmiştir.

Büyüme Ve Gelişmeyi Olumlu Yönde Etkiler

İnek ve keçi sütünde olmayan birçok hayvansal proteinler deve sütünde bulunmaktadır. Bu nedenle büyüme ve gelişmede çok yararlı olmaktadır. Yetersiz beslenen bebeklere deve sütü verilerek gelişimleri sağlanmaktadır.

Kişilerde Dolaşım Sistemine Yararları

Deve sütü, içerisinde bulunan demir sayesinde anemi hastalığı önlenmektedir. Kan dolaşımını hızlı hale getirir. Vücudun oksijenli olmasını sağlar.

Alerjik Durumlarda Yararları

Deve sütünü düzenli kullanan kişilerde alerjik azalma meydana gelir. Vücudun kolesterol seviyesini dengeler. Kalp basıncını düşürmede etkilidir. Deve sütünde bulunan yağ diğer memeli hayvanların sütünden daha kalitelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir