Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilmeniz Gerekenler
  4. »
  5. Nar Suyunun Mucizevi Faydaları

Nar Suyunun Mucizevi Faydaları

Editör Editör - - 7 dk okuma süresi
45 0
nar

Nar kış aylarını olmazsa olmaz meyvelerinden birisidir. Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane… bu bilmecenin cevabını hepiniz biliyorsunuz. Lezzeti kadar yemesi de keyifli olan narın suyu da en az kendisi kadar faydalıdır. Dahil olduğu her bir tarifi ayrı bir lezzet kadar nar suyunun mucizevi faydaları duyunca bu meyveyi daha sık tüketeceğinizden şüphemiz yok.

Tek tek ayıklayıp uğraşmak yerine meyce sıcağı ile suyunu çıkartarak tüketeceğinizi nar suyun faydaların duyan herkes bu kadarını beklemiyordum diyecektir. Hafif ekşi olsa da yemeye değer meyveler arasında yer alan nar suyunun faydaları şunlardır;

Nar Suyunun Mucizevi Faydaları

Nar suyu günlük tüketimi halinde vücut sağlığı için faydalı olmaktadır. Ama her besini azı karar çoğu zarar.

Günde sadece bir bardak içmeniz gerekir. Ekşi olacağı için fazla tüketmeniz mide ve bağırsaklara zarar verebilir. Günde bir bardak nar suyu tüketmenin faydaları şunlardır;

Kan Basıncını Dengeliyor

Narın meyvesinin sıkılması ile hazırlana nar suyunu günde bir bardak tüketmeniz kan basıncınızı dengelemeye yardımcı olacaktır. Tansiyon olarak da tanımlanan kan basıncının dengelenmesi ile yüksek tansiyon gibi hastalıklardan sizleri uzun süre koruyacaktır.

Ayrıca nar suyunu içerisinde yüksek miktarda potasyum C vitamini polifenollere sahip olması sayesinde kan akışını da düzenler. Tansiyon problemi olanların düzenli olarak nar suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

Kalp ve Damar Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltıyor

nar

Düzenli olarak nar suyu tüketmeniz halinde kan basıncı ve kan dolaşımı düzenleniyor. Bu sayede hem tansiyon problemlerinden korunuyor hem de kalp ve damar hastalıkları oluşmasını engellersiniz.

Günde bir bardak nar suyu tüketen kimsenin kan dolaşımı düzenleneceğinden dolayı damarların içinde biriken ve kalp damar hastalıklarına neden olan plaka oluşumu engelleniyor. Böylece de kalp krizi damar tıkanıklığı inme ve felci gibi hastalıklardan vücudu korumuş oluyorsunuz.

Karaciğeri Temizliyor

Nar suyu tüketmenin faydalarından bir tanesi de karaciğeri temizlemesidir. İçeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini ve anifollerden kazandığı güç sayesinde antioksidan özelliği taşıyor ve vücudu serbest radikallarden ve yabancı cisimlerden koruyor.

Bir tür temizleme görevi bulunan nar suyu özellikle karaciğerde toplanan zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlıyor.

Stresi ve Engelliyor

Her gün günde bir bardak nar suyu tüketmeniz insan vücudunda yorgunluk stres üzüntü benzeri sorunları yok olduğu söylenilmektedir. Antioksidan özelliği taşıması sayesinde sinir sistemini sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Bunun için güne başlarken her gün bir bardak nar suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Beynin Sağlıklı Çalışmasını Sağlıyor, Hafızayı Güçlendiriyor

Düzenli olarak nar suyu tüketmek kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı beynin ihtiyacı olan oksijeni de sağlıyor ve hafıza başta olmak üzere beynin tüm fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

Nar suyu tüketmek hafızayı güçlendirmesini yanı sıra konsantrasyonun artmasına da yardımcı oluyor. Bu sayede yaşlılıkta oluşabilecek unutkanlık ve alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu engelliyor.

Yağ Yakımını Hızlandırıp, Obezite Sorunlarını Gideriyor

C vitamini başta olmak üzere vücudun ihtiyacın olan çeşitli mineral ve vitaminleri barındıran nar suyu metabolizmayı hızlandırıyor. Bu sayede vücutta biriken yağların hızlı bir şekilde erimesini sağlıyor. Obezite sorunu olanlar ya da fazla kiloları bulunanlar diyet listelerine bir bardak nar suyu eklemeleri gerekir.

Ayrıca içeriğinde bol miktarda lif bulunduğundan dolayı nar suyunun iştah kapatıcı özelliği bulunmaktadır. Uzun süre tok tuttuğundan dolayı açlık ve şeker krizlerin oluşmasını da engelleyerek diyet yapmanıza yardımcı olur.

Zaten nar suyu diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının da favori önerileri arasında yer almaktadır. Yalnızca ara öğünlerde değil kahvaltılarda bile nar suyu tüketebilirsiniz. Nar suyu ya da narın kendisi vücudun günlük ihtiyacın tek başına karşılamaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

nar
nar

Antioksidan ve antiviral bağışıklık sistemini destekleyen en önemli maddelerden birisidir. Nar suyu da bu özellikleri taşıdığından dolayı hücreler üzerinde doğal bir detoks görevi sağlıyor ve bu sayede vücudu zararlı maddelerden koruyor. Böyle olunca da özellikle kış aylarında sık karşılaştığınız nezle, grip, soğuk algınlığı benzeri, hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Ayrıca önceden oluşmuş hastalıklarında iyileşme sürecini hızlandırıyor. Hücrelerin yenilenmesini çoğalmasını ve vücuda yayılmasını engelliyor. Kanser hücrelerinin oluşmasını da engelleyerek vücudu birçok kanser türünden koruyabiliyor.

Cilt Kırışıklıkları ve Sivilcelerin Oluşumunu Engelliyor

Nar suyunu faydaları yukarıdaki saydıklarımızla sınırlı değil… Aynı zamanda ciltte oluşan kırışıklıkları gideriyor ve ileride oluşabilecek kırışıklıklar ve sivilce gibi cilt sorunların meydana gelmesini engelliyor. Eğer cildinizde sık sık sivilce ya da akne gibi cilt sorunları meydana geliyorsa, mutlaka nar suyun mucizelerinden yararlanmalısınız.

Antioksidan etkisi sayesinde cildin temizlenmesini sağlıyor. Özellikle yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırarak cildin gençleşmesini sağlıyor.

İdrar Söktürücü Özelliği Sayesinde Ödem ve Şişlikleri Yok Ediyor

Nar suyun mucizevi faydalarından birisi de idrar söktürücü özelliğine sahip olmasıdır. Bu sayede vücutta oluşan ödem ve şişliklerin yok ediyor. Nar suyunu idrar söktürücü özelliği ödem ve şişlikleri de yok ederek hayat kalitenizi artıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir