Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bebek-Çocuk
  4. »
  5. Hametan Krem Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Hametan Krem Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Editör Editör - - 5 dk okuma süresi
45 0
hametan-krem

Pişik ve yanıklar da mucizevi özellikler gösteren hametan krem nedir, ne işe yarar çok merak ediliyor. Peki, mavi hametan krem ne işe yarar, hametan krem nasıl kullanılır?

Hametan krem cilt bakımı için kullanılır ve yalnızca eczanelerde satılır. Cilt doktorları gerekli gördüğünde reçete edebiliyor. İltihap giderici etkisi bulunan hamamelis virginia etken maddesi içeren bu krem ile sivilceler tedavi ediliyor ve kanama durdurmada da kullanılıyor. Üzerinde yazdığı üzere cilt yanığı ve pişiklerde de kullanılmaktadır. Çok yönlü etkisi ile her evde mutlaka olması gerekli diyebiliriz.

Hametan krem normal bir krem değildir, bir ilaçtır. O nedenle bir cilt doktoruna danışmadan kullanılmamalıdır. Uzman bir doktora danışılmadan kullanıldığında ciltte bazı sorunlara yol açabilir. Hametan krem cildi hızlı bir şekilde onarıp tedavi eder. Bu nedenle de doktorlar tarafından sık reçete edilir. Eskiden beri bilinen halk arasında bilinen ve Abdiibrahim firmasının ürettiği yerli bir ilaçtır.

Tahriş olmuş cilde de uygulanabilir, güneş yanığı, lekeleri, yanık ve pişiklerde de kullanılır. Mavi olanı pomad, merhem formunda olup daha ağır durumlarda kullanılırken, hametan krem ya da hametan merhem sivilceler, güneş lekeleri, yaralar, iltihaplı yaralar, kesikler gibi cilt sorunlarında kullanılır. Hametan krem ameliyat yaralarına, yatak yaralarına, yaşlılık lekeleri üzerinde de tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Mavi Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Mavi Hametan pomad, merhemdir. Krem formu olan sarı renkli hametan kreme göre yağlı bir yapıya sahip bir merhemdir.

Damar büzücü etkisiyle yaralardaki kanamayı durdurur. İltihap varsa iltihaplı bölgedeki iltihabı temizler. Yanıklarda, sıyrıklarda ve kesiklerde de kullanılır. Hızlı bir iyileşme sağlar.  İltihaplı bölgeye sürülebilir mavi hametan merhem ve iltihaplı bölgeye uygulandıktan sonra gazlı bez yardımıyla sarılıp tedavi olması beklenir.

Hametan Krem Pomad ile Hametan Krem Arasındaki Fark Nedir?

hametan-krem
Hametan krem

Hametan krem pomad olanı merhem formundadır ve mavi renklidir, hametan krem olanı da sarı renklidir. Pomad olanı daha yağlı, ağır bir forma sahiptir. Pomad, merhem formda olan mavi renkli olanı ağır yaralarda, yanıklarda kullanılırken hametan krem pişikler, sivilciler gibi cilt sorunlarında cilde sürülür, uygulanır.

  • Hametan krem cilt bakım kremidir, hametan pomad merhemdir daha ciddi durumlarda kullanılır.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan kremi doktorunuz nasıl kullanmanızı söylediyse o talimata göre kullanmalısınız. Hametan kremi kullanmadan önce tedavi olacak bölgeyi su ile yıkayınız.  Hametan kremden nohut büyüklüğünde bir miktar alıp tedavi olacak bölgeye yayarak iyice sürün.

Eğer, yaranız ciddi bir yaraysa; örneğin yanık, kesik, iltihaplı yara gibi durumlar söz konusuysa cilt doktorunuz Hametan pomad yani merhem formunu tercih edebilecektir. Hametan Pomatın kullanımı da hametan kremin kullanımı gibidir, yarayı önce biraz su ile temizledikten sonra yine nohut büyüklüğünde bir miktar alıp tedavi olacak bölgeye sürüp gazlı bez yardımıyla sardıktan sonra yara iyileşmeye bırakılabilir. Daha sonra gazlı bezi çıkarıp yine aynı işlem uygulanabilir.

Hametan Kremin Yan Etkileri Var Mıdır?

Aslında yan etkisi fazla olmayan bir kremdir. Ancak hassas ciltli, içerisinde bulunan maddelere duyarlılığı çok olan kişilerde bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler deri döküntüsü şeklinde ortaya çıkabilir. Yüz, dudaklarda, dil veya gırtlakta şişme şeklinde de nadir olarak görülebilir.

Hametan Kremin Uygulama Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Hametan kremin uygulama sıklığını cilt doktorunuz belirleyecektir. Ancak uygulama sıklığı hakkında şunu söyleyebiliriz; günde birkaç kezden fazla sürülmemelidir. Çünkü hametan krem bir ilaçtır ve etken maddesi vardır. Eğer içerisinde bulunan maddelere biraz fazla duyarlılığınız varsa yan etkileri görülebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir