Sağlık Lokali

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilmeniz Gerekenler
  4. »
  5. Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sağlık Lokali Sağlık Lokali - - 3 dk okuma süresi
32 0

Gastrit Mide iç ölçüsünün iltihabıdır. Kişi doğduğunda anne karnında dış dünyaya çıktığında mide ve bağırsak sistemininde hiç mikrop bulunmaz. ilk kez bebek anne sütünden beslendikten sonra anne sütünün içinde yer alan zararlı bakteriler mideye bağırsağa giderek burada bir takım mikro çevre dediğimiz mikro ortam dediğimiz, Yada flora artık duyma çalıştığımız ortamı başlar. bir iç örtü mikrop ile karşıladıktan sonra vücudun bağışıklık sistemi orada’ki mikrobu sınıflandırmaya çalışır.

Ve bu yüzden’de bebek anne sütünden beslendikten sonra dışar dan aldığı gıdalar ile birlikte aldığı mikroplar, mide’de iltihaplanmaya neden olmaktadır. ve biz bunu endospiknomu veya uhut endoskopik sırasın’da aldığımız mide örtüsündeki biyopsilerde’de görebiliriz. Ve bu son derecede tartışılmalıdır. bugün mide ile her şikayetleri insan Gastritim var ve ona veya bu bu bu şikayetlerim vardır diye söylemektedir. Oysaki biz biliyoruz’ki gastritin hiç bir belirtisi yoktur. Gastrit hiç bir belirtiye neden olmaz. Ancak gastrit bazı belirtilere eşlik edebilmektedir. onun daha fazla olmasına yada kişi tarafından midede’ki şikayetlerin daha yoğun hissedilmesidir. Gastrit yeni doğan çocukta yoktur. ama ilk kez anne sütünden beslendikten sonra mideye giren bakteriler ile birlikte az yada çok Gastrit yada mide örtüsünde iltihaplanma söz konusudur.

Gastrit Nasıl Bir Hastalıktır?

Midenin içinde değişik etkenler ve bunlardır. cephesinde Sigara içtiğimiz olabilir, yediğimiz içtiğimiz, özellikle kahve veya altta kimyasal bazı içerik yiyecekler olabilmektedir. genelikle midenin bağırsak tarafından safra dönüşü ile oluşan mide iç cephenin kimyasal olarak bir yanık olarak ifade edebiliriz. Ayrıca özellikle ülkemizde  oranın’da gözüken kabakkerpilör dediğimiz, bir mikroorganizması gibi bir etken olduğu yine midenin iç cephesinde ödem, kızarık bazen ufak tefek yaralar ile veya endoskopide bunu tespit edebileceği ve mide iç cephesinin tıbbi adı ile enfelasyon tercümesini yaparsak bir tür kimyasal yanığı veya zedelenmesi olmasıdır.

Gastritin Nedenler Nelerdir?

Gastritin en önemli nedeni helikobakter plori isimli, tekrarlayan bir mikroorganizmadır. Midenin son kısmına yerleşerek çıkardığı enzimlerle mide iç çeperinde yanmaya, ödeme neden olur. Stres de gastrite neden olan faktörler arasındadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir