Sağlık Lokali

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bebek-Çocuk
 4. »
 5. Bebeği Sallayarak Uyutmak Gerçekten Zararlı Mı?

Bebeği Sallayarak Uyutmak Gerçekten Zararlı Mı?

Sağlık Lokali Sağlık Lokali - - 6 dk okuma süresi
34 0

Belli bir yaşın üzerinde olanlardan beşiğin adını duymayan ve beşikte sallanarak büyümeyen yok gibidir. Kâh annelerin sırtında; kâh buğday, mısır, pamuk tarlalarında hep annelerin yanında olmuştur beşik. Çocuğu susturmanın, onu uyutarak iş yapmanın en kolay yoludur beşikte bebeği sallayarak uyutmak. Yapılacak iş çoktur çünkü. Hele köy gibi bir yerde yaşanıyorsa, yük annelerin üzerindedir genellikle. Sabah ve akşamları hayvanları sağmak, yemek yapmak, çamaşır yıkamak, tarlaya eşi ile beraber gitmek derken bazen günler bile yetmez yapılacak işleri yetiştirmeye. Bir de büyütülecek çocuk varsa iş yükü bir kat daha artar annelerin yükü.

Beşiğin kültürümüzde de ayrı bir yeri vardır. Türkülere, manilere, filmlere konu olmuştur. Hakkında nice yazılar yazılmıştır. Yüzlerce yıllık tarihimizde anneler hep bebeklerini gerek beşiklerde, gerekse ayak üzerinde ve salıncaklarda sallayarak uyutmuşlardır. Sallayarak annelerin bebeklerini uyutmalarının sebebi; çocuğun ağlama ataklarına engel olmak veya çocuğun bu sayede sakinleştiğini düşünüyor olmalarından kaynaklanıyor olabilir.

Farklı uyutma şekilleri olmasına rağmen anneler genellikle çocuklarını bu şekilde uyutmaya alıştırmışlardır. Bu uyutma şekline alışmış olan çocukları farklı uyutma şekilleri ile uyutma anne için ek zaman ve enerji harcamalarına neden olacaktır. Günümüzde klasik beşik pek kullanılmasa bile onun yerini modern çocuk beşikleri ve takımı alıştır.

Çocuğu Nasıl Uyutmak Gerekir?

Çocuk uyutmada değişik şekiller tercih edilebilir. Tercih edilen uyutma şekillerinden biri de çocuğun kendi kendine uyumasıdır. Bu şekilde uyumanın hem anne ve babaların, hem de çocuk için birçok faydaları vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Çocuk kendi kendine uyuma işini gerçekleştirebildiği için, bu durum çocuğun bireyselliğini daha çabuk kazanmasına yardımcı olacaktır.
 • Kendi kendine uyuyan çocukların kendine olan güveni artar, hem de çocukta merak duygusu gelişir.
 • Çocuğun kendi kendine uyumayı öğrenme sayesinde; hem anne ve babalara yeterli zaman kalacak, hem de enerjilerini daha verimli bir şekilde kullanabileceklerdir.

Sallayarak Çocuğu Uyutmak Zararlı Mı?

Sallayarak çocuğu uyutma bazı kişilerce masum bir yöntem olarak görülebilir. Sanıldığının aksine, sallayarak uyutmak çocuk için tehlikeli olabilir. Ağlama ile beraber sallama şiddetinin artması durumunda, kafatasına tam olarak yerleşmeyen beyin kafatasına çarpabilir. Bunun sonucu olarak beyin kanaması olabilir. Çarpma sonucu beynin içinde ve çevresinde; kanama, morarama, şişme ve basınç meydana gelir. Tüm bu olaylar sonucunda ise çocuklarda ölümler meydana gelebilir.

Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?

Bebeğin ilk yılları beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Bu dönemde çocuğun sallanarak uyutulması, ayakta sallanması, ağlayan çocuğu kollarından ve bacaklarından tutup sarsmak bebeğin sağlığını olumsuz etkilenmektedir. Sarsılmış bebek Sendromu ise; bebeğin kaza, düşme ve şiddet gibi durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum, beyinde ödem oluşmasına ve beyin yaralanmalarına, beyin damarlarının yırtılmasına, hatta ölümüme bile neden olabilir. Hatta burum durum fiziksel çocuk istismarına örnek olarak gösterilebilir. Bebeği yatıştırmak için yapılan hafif şiddette pışpışlamalar bu sendroma neden olmaz.

Çocuk Uyutulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuk uyuturken ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken hususlar şunlardır:

 • Anne ve babalar çocuğunun kendi kendine uyuyabilmesi için gerekli ortamı hazırlamaları gerekir.
 • Uyumadan önce bebeğin; varsa sağlık sorunları giderilmeli, altı temizlenmeli, karnı doyurulmalıdır.
 • Çocuğun uyuyacağı odanın ısısı iyi ayarlanmalıdır. Ortam ne sıcak olmalı, ne de soğuk olmalıdır.
 • Ayrıca odanın loş bir ortam olması ve bu ortamın sakinleştirici bir müzik ile desteklenmelidir.
 • Çocuğun kendi kendine uyuma konusunda acele edilmemelidir. Bu konuda anne ve babalar tutarlı bir durum sergilemelidir.
 • Çocuk, ebeveynin sergilemiş olduğu kararlı tutum sayesinde en kısa zamanda kendi kendine uyuyabilecek duruma gelecektir.

Çocukların, sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişimini sağlayabilmeleri için, sağlıklı bir şekilde uyku ihtiyacını karşılaması önemlidir. Bunun kadar çocuğun ne şekilde uyutulduğu da önem taşır. Tercih anne ve babalara kalmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir