Yanık olayında en etkili ilk yardım ‘su ile yıkama’

53

Yanık olayında en etkili ilk yardım 'su ile yıkama'

Karadeniz Bölgesi’nin tek yanık merkezi olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Merkezi’nde yaklaşık 70 senedir vakalara müdahale ediliyor.

Yanık Merkezi Sorumlusu Dr. Alper Ceylan yanıkla karşılaşılması halinde yapılması gerekenleri anlattı.

Yanığın insan bedeninde büyük travmalara yol açtığını söyleyen Ceylan, her insanın yaşamı boyunca kesinlikle karşılaştığı yanık vakasına ilk müdahalenin önem taşıdığına işaret etti.

Ceylan, sıvı yanıklarında elbiselerin bir an önce çıkarılması, ateş yanıklarındaysa yanan ortamdan uzaklaşılıp oksijenli yere çıkılmasının yaşam kurtaracağını ifade etti.

Elektrik yanıklarının çok tehlikeli olduğunu, öncelikle elektrikle temasın engellenmesi gerektiğini anlatan Ceylan, “Yanan hastanın koşarak kurtulmaya çalışması doğal reflekstir ama bu, hastaya çok ciddi sorun verebilir. Öyle bir durumla karşılaşıldığında hemen yere yatıp ıslak bir çarşafla veya hastanın kendini yerde döndürerek bu durumdan kurtulması, yaşamını kurtaracaktır.” şeklinde konuştu.

Yanığa hatalı müdahaleler

Ceylan, merkezlerine çocukların çoğunlukla sıcak su, süt ve çorba dökülmesi gibi sıvı kaynaklı yanık sebebiyle getirildiğini aktararak, şunları ifade etti:

“Erişkin yanıklarında daha çok iş kazaları görülüyor. Kış mevsiminde ateş yanıkları ile daha çok karşılaşıyoruz. Yanıkla karşılaşan hastanın ilk yapması gereken, yanığa neden olan sıvı veya katı maddenin hızla uzaklaştırılması. Bunun için en ideal ilkyardım, musluk suyunda 15 dakika kadar ağrı geçene kadar yıkanması. Yanlış olan, senelerce bizim de karşımıza çıkan diş macunu, yumurta akı, zeytinyağı ve yoğurt gibi toplum arasında kullanılan bazı maddeler daha sonraki tedavide işimizi zorlaştırmaktadır. Bunlar hem enfeksiyon olasılığını arttırıyor hem de diş macunundaki mentol gibi tahriş edici maddeler sebebiyle yanığın daha da derinleşmesine, hastanede kalış sürecinin uzamasına neden oluyor. Buz, yanık alanının genişlemesine sebep olduğu için en ideali oda ısısındaki su ile yıkamak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here