Uyku apnesi ani ölüm sebebi!

50

Uyku apnesi ani ölüm sebebi!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Taş, uyku apnesinin ani ölümlere ve felce neden olabildiğini ifade etti.

 Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Taş, uyku apnesinin horuldama ve uykuda solunum durması olarak tanımlandığını ifade ederek, “İnsan ömrünün ortalama üçte birini oluşturan uyku, sağlıklı bir hayat için büyük önem taşıyor. Kalitesiz uyku gündüz sürekli uyur halde dolaşma, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere yol açarken; yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç ya da ani gece ölümlerine neden olabilen uyku apnesine de neden olabiliyor” şeklinde konuştu.

Horlama uyku apnesine neden oluyor

Taş, horuldamanın uyku apnesine neden olduğunu belirterek, “Uyku apnesi, horuldamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biridir ve uykuda solunumun durması olarak ifade edilebilir. Uyku sırasında nefesin durması ve yüzeysel hale gelmesi manasına gelen uyku apnesi gece boyunca defalarca tekrarlayabilir. Uyku apnesi esnasında, üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme olur. Dil kökü ya da yumuşak damağın ya da aşırı büyümüş bademciklerin havayolunu tıkaması sonucunda enaz 10 saniye nefes alamamak uyku apnesi olarak adlandırılır. Uyku apnesi esnasında solunum gayreti sürse de, bir müddet sonra daha da artan bu gayret beyni uyarır ve havayolu açılır. Solunumu durana kadar horlayan kişi, gürültülü bir homurdanmayla yeniden nefes almaya ve horuldamaya devam eder” şeklinde konuştu.

Uyku apnesi belirtileri

Taş, uyku apnesinin sebebinin, boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi olduğunu ifade edip “Uyku apnesi sendromu olan kişide horuldama, 3-4 kat daha fazla, çok kaba ve gürültülü şekilde gerçekleşir. Horlamanın yanı sıra solunum darlığı, sıklıkla iç çekme, el kol hareketleri ile çırpınarak uyanmaya çalışma, sık ve uzun süreli solunum durmaları, sabah yorgun uyanmak da uyku apne sendromu yaşayan kişilerde görülür. Uyku apnesinin tam sebebi sayılmasa da, uyku apne sendromlu hastaların yüzde 30-50’sinde hipertansiyon görülmektedir. Uyku apnesinin belirtilerinden en önemlisi uykuda solunumun durmasıdır. Diğer uyku apnesi belirtileriyse şöyle sıralanabilir; uykuda esnasında huzursuzluk, horuldama, sıklıkla idrara kalkma, terleme, ağız kuruluğu, reflü ve tanıklı olarak solunum durmalarıdır. Ayrıca baş sızısı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, sabah dinç uyanamama ve aşırı derecede uykulu olmak ve yorgunluk haliyse uyku apnesinin gündüz gözlenebilen belirtileri arasındadır” şeklinde konuştu.

Uyku apnesi belirtilerinin görüldüğü kişilerin gün içinde bir çok ciddi tabloyla karşılaşılabileceğini belirten Taş, “Uykuda ani ölüm, inme, kalp krizi ve kalp yetmezliği, şayet hasta obez ise kilogram vermede zorluk, akciğer hastalarında solunum yetmezliği, cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık, kontrol altına alınamayan diabet bu olumsuzluklara örnek olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra, uyku apnesi kişide gündüz sürekli yorgunluk ve konsantrasyon eksikliğine neden olacağı için trafik ve iş kazalarına da neden olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Uyku apnesi tedavisi

Uyku apnesinin alınacak basit önemler sayesinde önlenebileceğini belirten Taş, “Uyku apnesi, kilogram verilerek % 50 oranında azaltılabilir. Ayrıca, alkol ve uyku ilaçlarından kaçınmak, sigarayı bırakmak ve sırt üstü yatmamak da rahatsızlığı azaltır. Uyku apnesi tedavisinde ilk yapılması gereken obezite bahis konusu ise bu durumun aşılmasıdır. Eğer üst solunum yollarında bariz anatomik darlıklar var ise hastanın kulak burun boğaz uzmanı tarafından cerrahi girişim yönünden değerlendirilmesi gerekir” ifadelerini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here