Türk Hastaneleri Barselona’da Tescillendi!

13

Türk Hastaneleri Barselona’da Tescillendi!

 

Dijital sağlık ekosisteminin tüm yelpazesini ele alan HIMSS Avrupa’18, sağlık bilişim uzmanlarını, hastane yöneticilerini ve satın almacılarını 27-29 Mayıs tarihleri arasında Barselona’da bir araya getirdi. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkeden katılımcı ve ziyaretçileri ağırlayan HIMSS Avrupa’18’de EMRAM 6 düzeyinde en çok hastaneye sahip olması sebebi ile Türkiye konuşuldu.  

Türkiye, dijitalleşen hastaneleriyle Avrupa birincisi

Türkiye, 2017 senesinde 163 hastanesinde elde ettiği HIMSS EMRAM 6 düzeyi ile Avrupa birincisi oldu. Türk hastanelerinin elde ettiği bu başarı Barselona’da Türk rüzgarı estirdi. HIMSS EMRAM derecelendirme kriterlerinde en yüksek seviye olan EMRAM 7 düzeyini geçtiğimiz yıllarda dünya ikincisi olarak Türkiye’den İzmir Tire Devlet Hastanesi almıştı. Avrupa’nın ilk 10 ülkesi arasında Türkiye, 1 adet seviye 7, 163 adet seviye 6 hastanesiyle bu alanda en başarılı ülke konumuna yükseldi.

Türkiye’nin liderliği bununla da kalmadı. ABD’den sonra dünya genelinde HIMSS EMRAM 6 ve 7 derecesi alan toplam 70 hastane bulunurken, tek başına Türkiye’de bu derecelere sahip 164 hastane mevcut.

Bir mükafat de ESİM Projesine geldi

Avrupa’nın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı törende Sağlık Bakanlığı’nın iki projesi ile üç finalist arasında yer alması büyük yankı uyandırdı. Etkinlik kapsamında verilen Elsevier ICT Ödüllerinde T.C. Sağlık Bakanlığı “Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESIM)” projesi ile İnovasyon Ödülü almaya hak kazandı.  Engelli yurttaşların sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak için erişime açılan ESİM, işaret dilinde 7/24 destek veriyor. Mobil marketlerde bedava olarak hizmet veren ESİM, duyma engelli yurttaşlara 112 acil ambulans çağırırken, Merkezi Hekim Randevu Sisteminden randevu alırken ve muayene esnasında canlı tercüme hizmeti veriyor.

HIMSS Avrupa’18’de derece alan hastaneler adına mükafat alan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, aldıkları bu derecelerle Türkiye’yi Avrupa birinciliğine taşıyan hastanelerin yönetici ve tüm kadrosuna teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi. Kamu hastanelerinin belgelenen bu başarısının Türkiye adına gurur verici olduğunu belirten Dr. Şuayip Birinci, bu başarının tüm bölge ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler bakımından Türkiye’yi rol model konumuna getirdiğini ifade etti.

Türkiye bölgesinin sağlık bilişim üssü oluyor

Sağlık alanında dünyanın örnek aldığı başarılara imza atan Türkiye, hem gerçekleştirdiği bilişim projeleri, hem de devam eden kent hastaneleri yatırımlarıyla bölgesinde sağlık bilişim üssü olma yolunda ilerliyor. Bu kapsamda HIMSS’18 Avrupa’dan sonra HIMSS’18 Eurasia’ya da ev sahipliği yaparak Avrupa, Asya, Afrika ve Balkanlar’da sağlık bilişimi, dijital hastane, akıllı sistemler, e-sağlık ve m-sağlık alanındaki projelere liderlik edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here