Tokluk hissi veren besinler nelerir?

35

Tokluk hissi veren besinler nelerir?

Avicenna Marka Sorumlusu Uzman Biyolog Arzu Kabakçı, daha fazla tokluk hissi veren yiyecekler ile alakalı bilgilendirme yaptı. Gün boyunca fiziki ve zihinsel faaliyetlerin peşinden koştururken değişen beslenme şekli bir çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini kaydeden Kabakçı, “En önemlisi sindirim problemleridir. Bu nedenle glisemik indeksi düşük gıdalar ve yüksek lifli yiyecekleri tercih etmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler atık maddelerin çabuk sindirilmesine yardım eder”

Bitkisel yiyecekler başta olmak üzere bir çok yiyecek, yiyeceklerin mide ve barsaktan geçişini kolaylaştıran lifler ihtiva ettiğini belirten Uzman Biyolog Arzu Kabakçı, “Meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler atık maddelerin çabuk sindirilmesine yardım eder. Besinlerdeki lifler iki çeşittir. Su ile karışan lifler (baklagiller, meyve ve sebzeler vs.), kan yağlarını ve yemek sonrası kanda artan şeker seviyesini azaltır. Su ile karışmayan lifler (tahıl kabuğu, esmer pirinç ve kepek vs.), esas olarak barsaklarda hacim oluşturur, dışkı hacmini artırır ve barsaktan geçiş zamanını düzenler. Posalı yiyeceklerle beslenmek kalın barsak ve rektum kanserini önler” ifadelerini kullandı.

Glisemik indeksi düşük gıdalar, kan şekerini yavaş ve daha az yükselttiğini söyleyen Kabakçı, “Sebzeler, meyvelerin pek çok ve tam tahıllar, kuruyemişler, süt ürünleri düşük glisemik indeksli gıdalardır. Düşük Gİ’li diyetin obezite, kolon kanseri ve meme kanseri gelişiminde de koruyucu olduğu gösterilmiştir. Düşük Gİ’li gıdalar ince barsakta daha uzun süre kalır ve açlık azalır” dedi.

Uzman Biyolog Arzu Kabakçı, bazı pratik tavsiye edileri şu şekilde sıraladı:

“Her sabah ya da akşam kuru erik, kayısı ya da incir yiyin.

1 tatlı kaşığı keten tohumunu bir bardak suda akşamdan bekletip sabahleyin suyunu içip şişen tanelerini yoğurda harmanlayıp yiyebilirsiniz. Hem posayı, hem omega 3 alımını arttırın.

Günde en çok 3 kere zencefil çayı için.

Bağırsak florasını dengelemek için bir hafta kadar her akşam sarımsak takviyesi alın.

Hem glisemik indeksi düşüren hem de mide boşalmasını geciktiren sirkeyi kullanın.

Magnezyum bakımından zengin yiyeceklerden (kabuklu deniz ürünleri, sert kabuklu yemişler, hububât) bol tüketin. Tüketemiyorsanız besin takviyesini kullanın”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here