Sürekli Yorgunluğun Sebepleri ve Çözümü

21

Sürekli yorgun olmaktan mı şikayetçisiniz? Eğer yeteri kadar uyuyorsanız ama gene de yorgun hissediyorsanız vücudunuz size bir mesaj vermeye çalışıyor olabilir. Sürekli yorgun olmanızın nedenlerini kahve, enerji içecekleri, şeker gibi yollarla çözmeye çalışmaktansa bir durup sorunun ne olduğunu bulmanız için sürekli yorgun olmanızın nedenlerini ve daha da önemlisi çözümünü sizler için araştırdık.Sürekli yorgun olmanızın nedenleri ve çözümü

Sürekli yorgun olmanızın nedenleri bir çok farklı şey olabilir. Sürekli yorgun olmanın nedenleri obezite, yüksek tansiyon, diabet ve bunalım gibi tıbbi hastalıklara da bağlı olabilir. Yorgunluk kendini konsantrasyon problemleri, sinir, bellek problemleri ve davranış problemleri gibi bir çok farklı şekilde gösterebilir. Daha enerjik ve az yorgun hissetmek için yaşamınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Bu değişikler daha iyi beslenmek, spor yapmak, yaşamınızdaki insanları ya da kariyerinizi gözden geçirmek olabilir. Bu yüzden yorgunluğunuzu çözmek için bir fincan kahveye ya da şekerli bir atıştırmalığa uzanmadan önce sizin için hazırladığımız sürekli yorgun olmanızın nedenleri ve çözümüne göz atın.

Sürekli yorgun olmanızın nedenleri ve çözümü

Ruhsal ve duygusal bunalım içerisindesiniz

Hayatınızın çok enerjik ve mutlu olduğunuz bir anını düşün. O vakit dinç hissetmek için ne kadar uykuya ihtiyacınız vardı? 

Hayatınızın bazı alanları ile ilgili sıkıntılar yaşamak sizi psikolojik olarak yorar. Bu sorun boğucu bir ilişki veya dayanamadığınız bir iş olabilir. Belki hızlı hareket etmeyi seven birisiniz ama şu an ayrıntılar içerisinde boğulduğunuzu hissediyorsunuz. Ya da yaşamınızda çeşitlilik ve heyecan seven birisiniz ve şu an ki tekdüzeliğinizden sıkıldınız. Sebebi her ne olursa olsun karakteriniz ve beklentilerinizle uyuşmayan bir yaşam sizi psikolojik ve duygusal bunalıma sokarak yorar.

Bu durumdan kurtulmak için biraz durun ve şu an ki yaşamınızı gözden geçirin. Neyin size iyi geldiğini ve neleri değiştirmeniz gerektiğine karar verin. Sizi harika ve enerji dolu belli eten şeylere yönelin ve enerjinizi tamamiyle zedeleyen şeylerden uzak durun.

Vücudunuzun rahatlamaya ihtiyacı var

Yoğun kent ve iş temposu içerisinde kendimize rahatlamak için zaman tanıyamıyoruz. Gergin bir vücut uykunuzu aldığınız halde size yorgun belli etebilir. 

Kendinize istirahat etmek için zaman tanıyın. Masaj yaptırın, akupunkturaya gidin ya da reiki deneyin. 

Düzenli beslenmiyorsunuz (ya da yeterli)

Neyi ne kadar tükettiğiniz vücudunuzun enerji seviyeleri için oldukça önemlidir. Uzmanların her biri farklı beslenme yöntemleri önerebilir ama hem fikir oldukları bir konu var ise o da şekerli ve işlenmiş yiyeceklerin sizi halsiz ve yorgun belli etdiğidir.

Sürekli yorgun hissetmemek için öncelikle organik ve sağlıklı yiyecekler tüketmelisiniz.İşlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. 

Uyku kaliteniz düşük

Uyku saatleriniz yeterli olabilir ama aynı zamanda kaliteli mi? Kaliteli uyku alamadığınız sürece kaç saat uyuduğunuzun hiç bir önemi yok. Kalitesiz uykunun nedenlerinden bazıları odanızda elektronik eşyaların olması, rahatsız yatak ve yastık, dişlerinizi sıkmak ve değişken uyku saatleridir. 

Uyku kalitenizi artırmak için yatmadan önce elektronik aygıtları odanızdan çıkarın, yatağınız ve yastığınızın rahat olduğundan emin olun, düzenli uyku saatleri belirleyin ve dışardan gelen ışığı ve sesi olabildiğince engellemek için önlemler alın.

Stresli ve tasalısınız

Stresli olduğunuzda vücudunuz kortizol hormonu salgılar. Bu hormon uyku problemlerine yol açabileceğinden sizi sürekli yorgunmuşsunuz gibi belli etir. Stresin yanı sıra hep birşeyler hakkında kaygılanmak çok fazla enerji harcar ve sizi yorar.

Hayatınızda stres ve kaygıyı atacak yöntemler bulun. Yoga, meditasyon ve spor size çok yardımcı olacaktır.

Doğru nefes almıyorsunuz

Derin nefes almak bizi sakinleştiren bir aktivitedir. Doğru nefes almak vücuttaki oksijen seviyelerini artırır. Vücutta fazla oksijen dolaşması daha yüksek enerji, daha sağlıklı kaslar ve organlar demektir. 

Doğru nefes aldığınız vakit diyaframınızın şiştiğini hissetmeniz gerekir. Bir elinizi göğsünüze bir elinizi de karnınıza yerleştirin. Her nefes alışınızda önce karnınızın sonra göğsünüzün şiştiğinden emin olun. 

Yanlış insanlarla takılıyorsunuz

Eğer takıldığınız insanoğlu yanında negatif ve enerjinizin emildiğini hissediyorsanız yanlış insanlarla birliktesiniz demektir. 

Bu insanlarla aranıza mesafe koymak daha az bitkin ve halsiz hissetmenizi sağlayacaktır. Ruhunuza iyi gelen ve size mutlu belli eten insanlarla takılmaya itina gösterin.

Hareket etmiyorsunuz

Çok hareketsiz bir yaşam yaşamak size kendinizi sürekli yorgun belli etir. Fiziksel aktivite ve sporun enerji seviyelerini artırdığı ve halsizliği azalttığı ispatlanmış birşeydir.

Sizde daha çok hareket etmek için bulduğunuz her fırsatı değerlendirin. Asansör yerine merdivenleri kullanmak veya markete yürüyerek gitmek gibi basit yollardan başlayabilirsiniz.

Yeteri kadar su tüketmiyorsunuz

Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşur. Vücudumuzun su düzeyinde meydana gelen küçük bir düşme bile enerji seviyelerini anında düşürür. 

Yeterli oranda su tüketmek enerjik hissetmek için oldukça önemlidir. Bundan sonra sabahları bir fincan kahveye yönelmeden önce bir bardak su için.

Çok meşgulsünüz

Yapacak onca işinizin arasında istirahat etmeye zaman bulamamanız doğal. Ama daha dinç hissetmek için kendinize ayırdığınız vakte öncelik vermek oldukça önemli. 

Başka bir probleminiz var

Yukarıdaki tüm önerileri denediniz, yeterli oranda su tüketiyorsunuz ve dengeli besleniyorsunuz ama hala sürekli yorgun musunuz? Bir uzmanla görüşüp altında daha ciddi bir neden yatıp yatmadığını öğrenmelisiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here