Sağlıkta şiddete karşı 5 çözüm

35

Sağlıkta şiddete karşı 5 çözüm

Hastanelerde şiddetin önlenmesi için problemleri tespit eden sağlık çalışanları, kısa, orta ve uzun vadeli beş çözüm önerisi de getirdi. Sağlık Sen İstanbul 4. Nolu Şube Başkanı Musa Akan, şunları ifade etti:

1- Acil servisler ve 112’nin, acil olmayan hastaların istilasından kurtarılması gerekiyor. Aile Hekimliğini ilgilendiren konularda direkt hastanelere gidilmesinin önüne geçilecek düzenlemeler acillerdeki yoğunluğun yüzde 80’ini azaltabilir. Acil olmayan hastaların randevu ile çalışan polikliniklere ve aile hekimlerine dağıtılması, hasta-sağlık çalışanı sürtüşmesine neden olan yoğunluğu da ciddi oranda azaltacak.

2- En çok şiddet vakalarının yaşandığı hastanelerde önceden olduğu gibi polis noktası oluşturulmalı. Karşısında özel güvenlik yerine polis üniforması olması vakaların önlenmesinde çok daha etkili olacaktır.

3- Yasalardaki caydırıcılığın artırılması lazım. Sağlık çalışanlarına saldıran magandalar, ifadesi alındıktan sonra serbest kalıyor. En azından ilk duruşmaya kadar tutuklu yargılama, caydırıcılığı arttıracak. Mevcut yasalarda, sağlık çalışanlarına saldırıların alt limiti bir yıl, üst limiti üç sene olarak geçiyor. Ancak mahkemeler alt limitlerden ceza veriyor, bir senelik hapis cezası da hafifletici sebeplerle beraber para cezasına çevriliyor.

4- Personel sayısında iyileştirme yapılmalı. Günde 100 hastaya bakan doktorların, yılda yaklaşık 700 milyon işlem yapan hastanelerin bu yoğunluğu daha fazla personel ile bölüşmesi, sağlık çalışanlarının stresini azalttığı gibi yurttaşla yaşadıkları ‘yetersiz ilgi’ atışmalarını da azaltabilecek.

5 -Televizyon dizilerinde ve medyada şiddeti artıran yayınların önüne geçilmeli. Bu konuda gerek görülürse RTÜK gibi yetkili kurullarca denetleme ve cezalar artırılmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here