Sağlık Bakanı açıkladı: Ücretler 5 kat artacak!

21

Sağlık Bakanı açıkladı: Ücretler 5 kat artacak!

Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında döner sermaye ücretlerinin yeniden düzenlenmesi için çalışma başlatıldı.

Çalışmanın bir sonraki adımındaysa döner sermaye tavan ücretinin 10 kata kadar yükseltilmesi hedefleniyor. Döner sermaye tavan ücretlerinde değişiklik öngören çalışma, özellikli sağlık hizmeti veren hekimlerin, beraber çalıştıkları sağlık çalışanının döner sermaye ücretlerinin arttırılmasını da öngörüyor.

Maliye Bakanlığı’yla varılan anlaşma çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş tarafından yürütülen çalışmaların 15 gün içerisinde tamamlanması ve döner sermaye yönetmeliğinin değişiklik yapılarak yeniden yayımlanması öngörülüyor.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, döner sermaye ücretlerine ilişkin düzenleme hakkında  yaptığı açıklamada, çalışmanın her iki bakanlık arasında müsteşarlar ve teknik ekipler tarafından yürütüldüğünü belirterek, çalışma kapsamında özellikli işler yapan akredite hekimlerin 18 bin lira seviyesinde olan döner sermaye tavan ücretlerinin ilk etapta 5 kat arttırılacağını kaydetti. Demircan, şunları ifade etti:

“Bilim kurulları, özellikli tedavi yöntemlerini ve bunların hangi hastanelerde gerçekleştirileceğini belirleyecek ve ilan edecek. Özellikli sağlık hizmeti veren hekimlerin döner sermaye tavan ücretlerini beş kat arttıracağız. Bu düzenlemeyle, özellikli sağlık hizmeti veren hekimlerin kamudan özel sektöre ve ayrıca yurt dışına gidişini önlemiş olacağız. Kamuda az yapılmakta olan yüksek teknolojili ve tehlikeli operasyonların yapılmasını teşvik etmek istiyoruz.”

“Hekimlerin kamuda çalışmasının önü açılacak”

Yeterliliği ispatlanmış hekimlerin çalışmaları üstünden değerlendirilerek isim isim ilan edileceğini bildiren Demircan, şu şekilde devam etti:

“Belirlenen hastanelerde, belirlenen akredite hekimler, özellikli sağlık hizmeti kapsamında operasyonlar yaptıklarında, 18 bin lira civarında olan döner sermaye tavan ücretini, beş kat arttırılmış olarak alacaklar. Az sayıda, düşük volümlü, özellikli sağlık hizmetlerini veren akredite hekimlerimizi kamuda tutmak istiyoruz. Hatta üniversitelerden ve dışardan 1 senelik sözleşmeler yapmak suretiyle nitelikli hekimlerin kamuda hizmet vermesinin önünü açıyoruz. Özellikli sağlık hizmetlerini de her hastanede değil, 4. kategori olarak nitelendirdiğimiz belirlenmiş eğitim araştırma ve kent hastanelerinde vereceğiz. Bu hastanelerde yoğunlaşma ve özellikli sağlık hizmetlerinin volümünü arttırmak istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here