Rota virüs ishali tehlikesi

13

Rota virüs ishali  tehlikesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Sucu, son dönemde artan rota virüs ishaline ilgi çekerek ebeveynlere uyarılarda bulundu. Rota virüsünün ağız  ve solunum yolu ile bulaştığına ilgi çeken Uzm. Dr. Sucu, hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşı olduğunu ifade etti. Fatma Sucu, rota virüsünün yaz aylarında daha etkili olduğununu kaydederek, “Bulaştırıcı özelliği oldukça yüksek olan bir virüstür. Kalabalık ortam, aynı eşyaları, oyuncakları, tuvaleti paylaşma bulaştırıcılığı arttırır. Hastayken kreş yaşındaki çocuklar kreşe gönderilmemelidir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi rota enfeksiyonunda da el yıkama korunma açısından oldukça önemlidir. Kuluçka süresi 1-3 gün, hastalık süresi 5-8 gündür. Bulaştırıcılık süresi yaklaşık 1 haftadır. Hasta olmadan 2 gün önce ve hastalık bittikten 2 gün sonrasına kadar bulaştırır” şeklinde konuştu.

Hastalığın belirtileri

 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Fatma Sucu, hastalığın ateş, kusma ishal şeklinde görüldüğünü dile getirerek, “İshal, sarı sulu bol oranda ve kötü kokuludur, dayanıklı kusma ve ateş olabilir. Kusma ve ishal sayısı çok fazla olabilir, ağızdan yeterince beslenemeyen 2 yaş altı bebeklerde bu ciddi susuzluğa neden olabilir ve hastaneye yatış gerektirir. Bazen elektrolit bozukluğu, böbrek yetmezliği, barsak düğümlenmesi gibi ciddi komplikasyonlar izlenebilir. Bu yüzden 2 yaş altı bebekler sıvı kaybını iyi tolere edemedikleri için yakın takip edilmelidir. Rota ishalinde etken virüs olduğundan tedavide antibiyotiğin yeri yoktur, destek tedavisi verilir. Probiyotikler, çinko, ağızdan veya damardan sıvı verilmesi, kusma ilaçları tedavi şeklini oluşturur. Yağlı ve şekerli gıdalar verilmemelidir. Hazır meyve suları ve süt yerine taze sıkılmış meyve suları ve ayran tercih edilmelidir. Yoğurt, muz, patates, pirinç lapası gibi yiyecekler tercih edilmeli, bol bol lakin yudum yudum su verilmelidir. Anne sütü alıyorsa emzirmeye devam edilmeli, devam sütü kullanıyorsa özel ishal mamaları kullanılabilir” şeklinde konuştu.

Aşı en etkin korunma yoludur

Hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşı olduğunu ifade eden Uzman Doktor Sucu, “Aşının ilk dozunun 4. aydan önce yapılması gerekir. En az 1 ay arayla 2 doz yapılması gerekir. 2 veya 3 dozda yapılan aşılar bulunmaktadır. Aşının koruyuculuğu % 100 değildir lakin aşılı çocuklarda enfeksiyon daha hafif seyreder” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here