Romatizma hastalarına da aşı gerekli

36

Romatizma hastalarına da aşı gerekli

Romatizmal hastalıkları olan ve tedavi için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanan hastalara da domuz gribi aşısı olmaları tavsiye edildi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Ertenli, koruyucu doktorluk açısından oldukça önemli olan aşının yetişkinlerde çok ihmal edildiğini ifade etti.

”Oysa aşı bir çok hastalıktan korunmamızda işe fayda ve hastalık ortaya çıkmadan yapıldığı için maliyetleri de çok düşürür, hastanın yaşamını da kurtarır” diyen Prof. Dr. Ertenli, şunları ifade etti:

”İltihaplı romatizma hastalarının tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılıyor. O vakit de hastaların enfeksiyona yatkınlığı artıyor. Bu hastalar daha sık enfeksiyon geçiriyor. Bu ağır hastaların, kalp ve akciğer hastalığı gibi iç organ tutulmaları da var. Dolayısı ile komplikasyonların görülme sıklığı da daha fazladır. Bu nedenle bu hastalarımızı enfeksiyon hastalıklarından korumak isteriz. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan hastalarımıza domuz gribi aşısı yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.” 

MEVSİMSEL GRİP AŞISI NEYSA BU DA O
Sağlık Bakanlığı’nın öngörülerine göre Türkiye’de 5 milyon kişinin enfeksiyona yakalanma riski olduğunu anımsatan Dr. Ertenli ; “Bu kadar büyük bir salgını tabii ki aşılamayla kırmak lazım. Bu konuda atışma olmaması lazım. Bağışıklık sistemi baskılanan ağır hastalara katiyetle aşıyı tavsiye ediyoruz. Hastalarımıza bu hastalığı bulaştırma riski taşıdığımızdan dolayı onları koruyabilmek için sağlık çalışanları olarak bu aşıları yaptıracağız. Aşının güvenirliğini tartışacak birşey yok. Mevsimsel grip aşısı ne ise bu da o” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here