Küçük bir uçuk kör edebilir mi?

159

Küçük bir uçuk kör edebilir mi?

Uçuk deyip geçmeyin… Göze sıçrayan uçuk körlüğe bile neden olabiliyor.

Kişiyi daha çok stresli, yorgun ve üzüntülü dönemlerinde yakalayan Herpes Simpleks Virüs (HSV) derinin herhangi bir yerinde su kabarcıkları ve yaralara neden olur. Bu yaralar çoğunlukla ağız, burun çevresinde veya cinsel bölgede oluşur. Gözün herpes simpleks virüsüyle enfekte olması ile gerçekleşen uçuk gözü ve göz kapaklarını da tutabilir.

Göz uçuğunun kalıcı görme hasarına neden olabildğini belirten Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Olcay Şahin, göz uçuğunun kesinlikle göz hekimi tarafından görülmesi ve erken dönemde tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti. Şahin, göz uçğu ie alakalı şu bilgileri verdi:

Herpes simpleks virüsünün 2 tipi var. Göz ve dudaktaki Tip 1, cinsel yolla bulaşanıysa Tip 2’dir. Göz uçuğunda, sık sık tek göz etkilenir, yalnızca hastaların yüzde 3’ünde iki göz de tutulur. İki gözü de etkilenen bireylerin yüzde 40’ının allerjik bünyeli olduğu belirlenmiştir.

GÖZ ÇEVRESİNDE AĞRIYA NEDEN OLUR
Yüzde kırmızı zemin üstünde öbekler halinde, saydam, küçük, inci tanesi (vezikül) şeklinde gelişir. Hafif bir kapak şişkinliği olabilir. Veziküller yırtılır ve daha sonra kabuklanarak birkaç gün içerisinde iyileşir. Gözde ve bulunduğu deri çevresinde ağrıya neden olur.

KİŞİYİ EN ZAYIF ANINDA YAKALAR
Herpes virüsü tipik olarak stres, yorgunluk, üzüntü, travma, soğuk, güneş ışığı, ateşli hastalıklar, adet dönemi, vücuttaki diğer enfeksiyonlar gibi durumlarda harekete geçer. İki gözde birden uçuk olması bağışıklık sistemiyle ilgili bir zayıflığa, hastalığa işaret eder.

YAKIN TEMAS BULAŞMAYA ZEMİN HAZIRLAR
Virüs ağız-burun mukozası ve deri yolu ile vücuda girer. Bulaşma için herpesli kişi ile yakın temas gerekmektedir, havadan ya da havuzlardan bulaşmaz. Genellikle çocukken diğer yetişkinlerden dudaktaki uçuktan ya da salgılardan virüsü alınır. 5 yaşına kadar toplumun yüzde 60’ının herpes virüsü ile enfekte olduğu bilinmektedir. Dudak uçuğu olan birinden virüs ilk alındığında yüzde 1-6 ihtimalle 1 hafta içerisinde uçuk oluşur. Yüzde 94-99 ihtimalle uçuk oluşmaz; ama virüs vücuttaki sinir hücrelerine yerleşir ve uyur halde bekler. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı anda dudağa ya da göze geçerek hastalık yapar.

KIŞ AYLARINDA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR
Uçuk geçirenlerin yüzde 10’u 1 sene içinde, yüzde 23’ü 2 sene içinde tekrar uçuk geçirebilir. Ne kadar çok atak geçirilirse uçuğun yineleme riski o kadar yüksek olur ve sık sık Kasım ile Şubat ayları arasında tekrar eder. Toplumda göz uçuğu sıklığı 100.000’de 149’dur.

Göz uçuğunda görülen bulgular;

Blefarit: Göz kapağında şişlik-kızarıklık-kabarcıklar: Bir ya da birden fazla olabilir. Kabarcıklar gelişmeden evvel deride kaşıntı ve hassasiyet vardır. Kabarcıklar rahatlıkla patlar ve sızıntılı, kabuklu bir hal alırlar. Kabuklar kalktığında altta kırmızı bir deri görülür.
Konjunktivit: gözlerde kızarma, akıntı
Keratit: Kornea etkilendiğinde ağrı, ışık hassasiyeti, batma, yaşarma, görme düzeyinde azalma olur.
Üveit: Gözde kızarıklık, ağrı, görme bulanıklığı
• Kulak önündeki lenf bezlerinde şişlik

Tanı koymak için standart göz muayenesi yeterlidir. Tanıyı netleştirmek için gözden sürüntü alınabilir.

KORNEA NAKLİ DAHİ GEREKEBİLİR
Tedavide hastalığın tipine ve seyrine göre antiviral damla-pomad, kortizonlu damlalar, antiviral haplar kullanılır. Korneadaki göz uçuğu hiç iz bırakmadan geçebileceği gibi, korneayı derinlemesine etkileyerek görmeyi kalıcı şekilde azaltabilir; kornea delinebilir ya da nedbe dokusu gelişir. Bu durumlarda tedavi kornea nakli olmalıdır. Göz uçuğu için yapılan kornea naklinde başarı oranı yüzde 50-80 civarındadır. Ama yeni nakil edilen korneayı virüs tekrar enfekte edebilir.

VİRÜSÜN BULAŞMASINI ENGELLEMEK İÇİN
Bebekler, çocuklar ve diğer insanoğlu sık sık öpülmemelidir.
Uçuklu insanın kullandığı bardak, çatal, havlu ve diğer kullanılmamalıdır.
Uçuğa dokunulmamalı, dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
Bayanlar makyajlarını temizlerken enfekte bölgeye dokundurdukları malzemeyle başka yerlere özellikle gözlere dokunmamalıdır.
Hem bulaşma hem de yaranın mikrop kapmaması için uçuğun kabuklarıyla oynanmamalıdır.
Uçuğu aktive edecek stres, aşırı yorgunluk gibi durumlardan kaçınılmalıdır.
Uçuk ön belirtileri oluşmuşken, virüslere karşı etkili (anti-viral) bir krem kullanmak yararlı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here