‘Kornea nakli’ ile karanlığa ışık oluyorlar

10

'Kornea nakli' ile karanlığa ışık oluyorlar

Özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere yurdun dört bir yanından hasta kabul eden Göz Bankası Merkezi, çeşitli sebeplerle görme yetisini kaybeden hastalara şifa dağıtıyor.

Bu süreçte iki veya tek gözünde görme yetisini kaybeden 350 kişi, Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı‘nda görevli Dr. Öğretim Üyesi ve Göz Bankası Merkezi Müdürü Sadullah Keleş ve ekibi tarafından son teknolojik cihazlarla kornea nakli yapılarak ışığa kavuştu.

Keleş,  yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 sene önce bölgede kornea naklinin ciddi sorun olduğunu ifade etti. Hastaların nakil için İstanbul ve Ankara’ya gittiğini belirten Keleş, “Kornea naklinin bölgede ihtiyaç haline gelmesi nedeniyle 5 sene önce Göz Bankası ruhsatı aldık. Hastalarımız nakil için uzak şehirlere gittiğinde ciddi sorunlar yaşıyorlardı. Yaklaşık 4-5 senedir da aktif olarak kornea nakil yapıyoruz.” dedi.

Keleş, nakil için doğu illeri başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından merkeze hasta kabul ettiklerini aktardı.

Yılda ortalama 70 kornea nakli operasyonu yaptıklarını ifade eden Keleş, 4-5 yıldaysa toplamda 350 hastaya nakil yaptıklarını ifade etti.

Keleş, kornea nakli için 40 civarında hastanın bekleme listesinde olduğunu belirterek, “Kornea gözün önünde saat camı gibi bir yapısı olan şeffaf doku. Gözün optik sistemi içerisinde mercek özelliği taşıyor. İnsanların en fazla dikkatini çeken şey ise tamamiyle opaklaşmış kısaca beyaz gözlü insanlar. Genel manada bu hastalara kornea nakli yapıyoruz. Onun dışında özel durumlarda da kornea nakli yaptığımız hastalar var.” şeklinde konuştu.

Korneanın özelliğini kaybetmesi ile temel olarak hastanın görme yetisinin bozulduğunu anlatan Keleş, şu ifadeleri kullandı:

“Hastanın görmesi belli seviyesin altına düştüğü vakit nakil gerekiyor. Bize başvuran hastayı listemize kaydedip değerlendiriyoruz. Kornea bulunduğunda ekibimiz korneayı aldıktan sonra nakil için uyumluluğunu değerlendiren cihazla ameliyat öncesi değerlendirme yapılıyor ve listeden hastayı çağırıp nakil gerçekleştiriyoruz. Merkezimizde 3 personel ve iki doktor ile çalışıyoruz. Ameliyat bakımından yeterli tüm cihazlarımız var. Merkezin kurulmasında emek verenlere ve desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı hocamıza teşekkür ediyoruz.”

Keleş, nakil sonrası hastalardan yüksek oranda memnuniyet içerikli geri dönüşleri aldıklarını ve hastalara ışık olmaya devam edeceklerini aktardı.

Işıkla buluşmanın sevincini yaşıyor

Kornea nakli yapılan hastalardan 24 yaşındaki Selçuk Seferoğlu, sağ gözünde görme kaybı ve ağrı şikayeti ile 5 ay önce hastaneye başvurduğunu belirterek, yapılan muayene ve kontroller sonrası kornea nakli yapıldığını anlattı.

Sağ gözünde ağrı ve gözünün önünde beyaz tabaka oluştuğunu ifade eden Seferoğlu, “Görme kaybım fazlaydı. Hastaneye muayene için geldiğimde ameliyat olmam gerektiği söylenildi. Ameliyat için başta biraz çekindik ama şimdi şükürler olsun çok iyiyim, sağlığıma kavuştum. Ameliyatım güzel geçti, ameliyat sonrası görmem düzeldi. Merkezden ve doktorlardan çok memnunuz. Burada hakikaten karanlık dünyaları aydınlatıyorlar.” şeklinde konuştu.

Erzincan’dan kontrole gelen hastalardan 22 yaşındaki Makbule Bingöl de iki sene önce burda sağ gözüne kornea nakli yapıldığını anlatarak, “Nakil sonrası bir problemim kalmadı. Önceden çok zorluk çekiyordum, uzağı göremiyordum, gözümde kaşıntı ve sızı oluyordu. Şimdi çok iyiyim. Sadullah hocama ve ekibine çok teşekkür ederim. Merkezde hastalarla çok ilgililer.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here