Kolesterolden beyin de sorumlu

87

Kolesterolden beyin de sorumlu

Kanada’da yapılan araştırmada, beyindeki açlık hormonunun kanda dolaşan kolesterol için “uzaktan kumanda” işlevi gördüğü ortaya çıktı.

Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırma, kandaki kolesterol düzeyini kısmen beyinin belirlediği gösterdi.

Araştırma, ”kolesterolün yalnızca yiyip içtiklerimiz ve karaciğerdeki kolesterol üretimi ile bağlantılı olduğu” inancı ile zıtlık oluşturuyor.

Cincinnati Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının fareler üstünde yaptığı deneyde, açlık hormonu “ghrelin” düzeyinin artmasının, hayvanların kanındaki kolesterol miktarının yükselmesine yol açtığı ortaya çıktı.

Kandaki kolesterol seviyenin yükselmesinin sebebinin, beynin karaciğere daha az kolesterol depolama emri vermesinden kaynaklandığı belirtildi.

ARAŞTIRMA MERKEZİ SİNİR SİSTEMİNİN ETKİSİNİ GÖSTERDİ
Ghrelin hormonunun, besin alımı ve enerji tüketimini düzenleme rolünü yerine getirirken beyindeki bir reseptörü engellediği biliniyor. Fareler üstünde yapılan başka bir deneyde, bu reseptörün bloke edilmesinin de kandaki kolesterolü arttırdığı gözlendi.

Araştırma başkanı Prof. Dr. Matthias Tschoep, uzun zamandır kolesterolün yiyeceklerin emilimi ya da senteziyle karaciğer salgıları tarafından düzenlendiğine inanıldığını anımsatarak, araştırmanın ilk kez, kolesterolün aynı zamanda merkezi sinir sisteminin doğrudan kumandası altında olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Bu araştırmaların, kolesterolü düşüren yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasında etkili olacağına ilgi çekiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here