Kısırlıkta aşılama yerine mikroIVF

77

Kısırlıkta aşılama yerine mikroIVF

Kısırlıkta klasik tedavi anlayışı yerini, daha az ilaç kullanılarak daha hesaplı çözümler sunan tedavi yaklaşımlarına bırakıyor.

İnfertilite (kısırlık) tedavisinde, tüp bebek merkezlerinin teşhis ve tedaviye bakış açısı gün geçtikçe gelişiyor.

Maya Tüp Bebek Merkezi Tıbbi Direktörü Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, infertilite tedavisinde klasik tedavi yöntemlerine alternatif olabilecek yeni tedavi yöntemi MikroIVF hakkında merak edilen noktalara açıklık getirdi.

Türkiye’de infertil çiftlerin nerdeyse tamamına tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce ortalama 2 kez aşılama tedavisi uygulanıyor. Hafif ve orta şiddetli erkek infertilitesi ve açıklanamayan infertilite problemlerinde yoğun olarak kullanılan aşılama tedavisi ortalama % 10 ile 15 oranında başarı sağlıyor.

Bir kaç aşılama denemesi arkasından çiftler sonuç alamayınca Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon işlemine yönlendiriliyor. Aşılama yerine uygulanabilecek yeni MikroIVF yöntemiyle gebelik başarı oranı iki katına çıkarılabiliyor. Üstelik infertil çiftler MikroIVF yöntemiyle Mikroenjeksiyon işlemine göre daha az ilaç kullanarak ve daha az maliyet ödeyerek tedavi olabiliyor.

MİKROIVF YÖNTEMİ NASIL UYGULANIYOR?
Yaklaşık 2 hafta süreyle ilaç kullanılıyor. Yumurtaların geliştirilmesinin arkasından, yumurta toplama işlemine geçiliyor. Elde edilen birkaç yumurtayla babadan alınan spermlerin yan yana getirilerek doğal olarak döllenmenin sağlanması bekleniyor. Döllenen yumurtalar 2. ya da 3. gün transfer ediliyor.

İnfertil çiftlerin tüp bebek merkezlerine başvuru oranı Türkiye’de yüzde 15’lerde. Bu oran % 45 olan Dünya ortalamasının oldukça arkasında yer alıyor. Türkiye’de kısırlık çoğunlukla muayene için gidilen ilk hekim tarafından tedavi edilmeye çalışılıyor. En az 1 sene içerisinde korunmasız ilişkiye karşın çocuk sahibi olamayan çiftlere, zaman kaybetmeden kesinlikle bir tüp bebek merkezine başvurmaları tavsiye ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here