Kemik iliği ve kök hücre nakli hayat kurtarıyor

74

Kemik iliği ve kök hücre nakli yaşam kurtarıyor

Türk Hematoloji Derneği, kemik iliği transplantasyonu ve kök hücre tedavileri konusunda, Amerika ve Avrupa’dan sonra en önemli ve en büyük üçüncü kongreyi yapmaya hazırlanıyor.

Dünyada 1960’lı yıllarda başlayan ve 1980’li yıllarda yaygınlaşan kemik iliği transplantasyonu, Türkiyede 30’dan fazla merkezde ve yılda 1000’in üstünde yapılıyor.

Günümüzde, kemik iliği transplantasyonuyla başarı oranı yüzde 90’lara kadar varıyor, yeni bilgiler ve çalışma sonuçlarıysa kan ve bağışıklık sistemi hastalarına ümit oluyor.

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, kemik iliği ve kök hücre nakillerinin, ölümcül olabilen kan ve bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde başarı ile uygulanan yöntemler olduğunu ifade etti.

“Bugün sık sık lösemi, aplastik anemi, hodgkin hastalığı gibi çeşitli lenfomalar, bağışıklık sistemi hastalıklarıyla yumurtalık kanseri gibi bazı somut tümörlerin tedavisinde kök hücre nakli sık sık kullanılıyor ve bu tedaviler sayesinde lösemiyi yenme konusunda önemli adımlar atılıyor” diyen Prof. Özcan, Antalya’da 4-6 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek kurultay hakkında şunları ifade etti:

“Alanda yaşanan gelişmelerin bir yol göstericisi olan derneğimizin düzenlediği kongreye yurt içi ve yurtdışından bir çok uzman katılacak. Bilimsel program olarak oldukça yoğun olan kongrede; “Kök Hücre Kaynağı ve Hazırlık Rejimi Belirlenmesi, İmmün Yeniden Yapılanma ve Aşılamalar, Ulusal pediatrik aktivitesinin değerlendirilmesi, Çocukluk çağı lösemileri, Komplikasyonlardan Korunma ve Takip gibi konu başlıklarının yanı sıra; Akraba Dışı Tarama Süreci, Sorunlar, Tam Gün Yasası ne Getirdi, Ulusal Aktivite Seyiri ve Hedefler gibi güncel konu başlıkları da atışmaya açılacak.”

Bilimsel program ve ayrıntılar için:www.thdkitkht2010.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here