Kağıt Havlu Kullanımı Bakteri Bulaşma Riskini Engelliyor

23

Eller üstünde bulunan mikroorganizma sayısı bir santimetrekarede 100 ile 1000 arasında değişiyorKağıt havlu bakteri bulaşma riskini engelliyor

Gün içinde hijyen sağlamak adına ellerimizi sıklıkla yıkıyoruz. Ancak ellerimizi yıkamak kadar önemli olan kurulama işlemini pek çok zaman göz ardı edebiliyoruz. Tek kullanımlık kağıt havluyla kurulama işlemini gerçekleştirmek hijyen sağlamada en önemli noktalar arasında bulunuyor. Özellikle toplu kullanımın bulunduğu alanlarda kağıt havlu kullanımı önem arzediyor.

Elleri yıkamak bakterilerin bulaşmasının önüne geçerken, yıkadıktan sonra kullanılan kurutma yöntemi de el hijyeninin tamamlayıcısı oluyor. Kurulama yönteminin nasıl olduğuysa doğrudan sağlığı etkileyebiliyor.

Ellerde tam hijyenin sağlanması için kurulamanın tek kullanımlık kağıt havlularla yapılması temizlik için çok önemli. Eller üstünde bulunan mikroorganizma sayısı bir santimetrekarede 100 ile 1000 arasında değişirken, bu mikroorganizmalar yeterince temizlenmediğinde bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Tüketicilerin yüzde 80’i ev dışında kağıt havlu tercih ediyor

İpsos tarafından yapılan araştırmanın sonucunda dışarda yemek yiyen tüketicilerin yüzde 80’inin ellerini yıkadıktan sonra kağıt havluyla kurulamayı tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre; 100 kişiden 95’iyse bir işletmenin kalitesini tuvalet hijyenine bağdaştırıyor.

Kağıt havlu bakteri bulaşma riskini % 77 engelliyor

Yapılan araştırmalar, ev dışı noktalarda kullanılan elektrikli kurutucuların, parmaklarda ve avuç içlerinde bakteri artışına neden olduğunu gösteriyor. El kurutma makineleri parmaklarda % 40 ile yüzde 190, avuç içlerindeyse yüzde 15 ile yüzde 250 oranında bakteri artışına neden oluyor. Makinelerde bulunan hava akımı nedeniyleyse bakteriler 2 metreye kadar yayılabiliyor. Özellikle ev dışındaki alanlarda kullanıcıların öncelikli seçimi olan tek kullanımlık kağıt havlular, bakterilerin bulaşma riskini % 77 oranında engelliyor. Elleri yıkadıktan sonra gene kâğıt havlu yardımıyla musluğu kapamak da hijyen sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here