Kadınlarda kalp yetmezliğinden ölüm oranı daha yüksek

22

Kadınlarda kalp yetmezliğinden ölüm oranı daha yüksek

Kadınlarda kalp yetmezliği rahatsızlığının erkeklerden daha fazla olduğu, kalp rahatsızlığı şikayeti ile hastanelere başvuran bayan sayısı artarken erkeklerde düşüş görüldüğü belirtildi.

Kanada’daki Ottowa Üniversitesi Kalp Enstitü tarafından yapılan araştırma Kanada Tıp Derneği Dergisinde yayımlandı.

Araştırmada, bayanlar arasında kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 35’inin kalp yetmezliği kaynaklı olduğu ifade edilirken, son dönemde genellikle kalp yetmezliği şikayetinde düşüş gözlendiği bildirildi.

Kalp yetmezliğinde cinsiyet farklılıklarını araştıran uzmanlar, 2009-2014 yıllarında kalp rahatsızlığı teşhisi konan 90 binden fazla hastanın verilerini inceledi.

Teşhis konulduktan bir sene sonra, bayanların yaklaşık yüzde 17’sinin, erkeklerin de yüzde 15’inin yaşamını kaybettiği belirlendi.

Araştırma döneminde, bayanların hastaneye yatış oranlarında erkekleri geçtiği, her bin bayandan 98’i hastaneye yatırılırken bu sayı erkeklerde 91’de kaldı. Araştırmada, kalp rahatsızlığı şikayeti ile hastanelere başvuran bayan sayısı artarken erkeklerde düşüş görüldüğü kaydedildi.

Ottowa Üniversitesi Kalp Enstitüden Dr. Louise Sun, araştırmanın kalp yetmezliği rahatsızlığında cinsiyet farklılığı üstüne yapılan ilk çalışma olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here