Havuz kullanımındaki bilinçsiz tercih hasta ediyor

14

Havuz kullanımındaki bilinçsiz tercih hasta ediyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hanefi Cem Gül yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesiyle havuz ve denizlerin kullanımında önemli bir artış olduğunu belirterek, bununla orantılı olarak su ile bulaşan enfeksiyonlarda da dikkate değer bir yükselme görüldüğünü ifade etti.

“Yüzme havuzları, su oranının azlığı, kapalı bir sistem olması gibi sebeplerle denizlere göre enfeksiyon açısından daha büyük bir risk oluşturur.” diyen Prof. Dr. Gül, enfeksiyonun havuzlardaki en önemli kaynağının insan olduğunu ifade etti.

Gül, insan dışkısı gibi vücut atıklarının sulara karışmasının önemli bir risk faktörü olduğunu aktararak, bu suların vücuda, göze ve kulağa teması, yutulması gibi durumlarda enfeksiyon oluşabildiğini ifade etti.

Enfekte olmuş suların oluşturabileceği sorunlarda ilişkin bilgi veren Gül, şunları ifade etti:

“Bu suların gözle teması sonucunda konjonktivit ismi verilen gözde yanma, batma, kızarma ve çapaklanmaya neden olan enfeksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Yine bu suların kulakla teması sonucu, bakteri, virüs ve mantarlarla oluşabilen, ağrı, akıntı ve pis kokuya neden olan kulak enfeksiyonları oluşabilmektedir. Enfekte suların yutulması ile ishaller, kısaca gastroenteritler en çok görülen enfeksiyonlardır. Amipli-basilli dizanteri, salmonella ve rotavirüse bağlı ishaller oluşabilir. Bunların yanında hepatit A ve E, tifo gibi diğer enfeksiyonlarla da karşılaşılabilmektedir. Kadınlarda daha sık sık görülen, özellikle dar mayo giyme ve uzun süre havuzda kalmaya bağlı olarak, sık ve sızılı idrara çıkma, karın sızısı, bulantı-kusma ve ateş şikayetleri ile seyreden idrar yolu enfeksiyonları görülebilir. Bunun yanında deri enfeksiyonları, deri mantarı ve dermatitler havuzlardan bulaşan enfeksiyonlarda önemli bir yer tutar.”

“Denizlerde enfeksiyon riski daha az”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloj Uzmanı Prof. Dr. Hanefi Cem Gül, “Denizlerde, havuzlara kıyas edildiğinde enfeksiyon riski daha azdır. Denizlerden ortaya çıkan enfeksiyonlarda gene insan dışkısının deniz suyuna karışması en önemli faktördür.” şeklinde konuştu.

Son yıllarda Türkiye’de azalmakla beraber kanalizasyon sistemlerinin direkt denize akıtılmasının enfeksiyonların ortaya çıkmasında önemli bir etken olduğuna dikkati çeken Gül, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Buna bağlı olarak gastroenteritler, göz ve kulak enfeksiyonları en çok karşılaşılan enfeksiyonlar arasında yer alır. Havuz ve deniz kullanımına bağlı gelişen enfeksiyonlardan korunmada en önemli hususlardan birisi havuz seçimidir. Güvenilir ve sürekli dezenfeksiyonun yapıldığı, sularının sık sık değiştirildiği sirkülasyonlu sistemleri olan havuzlar tercih edilmelidir. Bunun yanında kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanması, göz enfeksiyonlarına karşı gözlük kullanımına dikkat edilmeli, Islak mayoyla oturmamaya, temiz ve steril tuvaletler kullanmaya, havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra duş almaya, tuvalete gidilen terliklerle havuz bölgesine gidilmemeye itina gösterilmelidir. Havuz içerisinde meydana gelecek deri kesileri sonrası kesinlikle cilt bölgesi dezenfekte edilmeli, havuz içerisindeyken su yutulmamasına dikkat edilmelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here