Grip aşısı yaptıralım mı?

24

Grip aşısı yaptıralım mı?

Sonbaharın sonuna yaklaşılırken grip salgını ve korunma yöntemleri konusunda açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastanesi ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, aşı karşıtlarının halk sağlığını tehdit ettiği görüşünde; “Grip mevsimi geliyor, aşılanma başlayacak, bazı televizyon kanallarında ‘grip aşısı sağlığa zararlıdır’ diye program çıkıyor ortaya. Kim, neden, nasıl yapıyor anlamış değilim. Bazıları ünvanlı, bazıları ünvansız hekim arkadaşlarımız çıkıp, ‘Aşıya ne gerek var, onun yerine 30 dirhem çörek otu harmanlayıp içersin, tüm immun sistemin ayağa kalkar’ diye bilimsellikten uzak şeyler söylüyor. En düşük oranlara baktığımızda bile aşılama sayesinde hastaneye yatış yüzde 50, mortalite 70 engellenmiş durumda. Bunun ötesi yok.”

Oran düşük

Kasım sonu grip aktivitesinin başlaması sebebiyle ekim ayının 2. yarısından sonra aşı olunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ünal, “Korunma için kesinlikle İnfluenza aşısının yapılması da gerekiyor” dedi.

‘Cıva yok, antijen var’

Prof. Dr. Ünal uyarılarını şu şekilde sürdürdü: “Aşı karşıtları, ‘Aşının içerisinde cıva var, o yüzden yan tesiri olur’ diyor. Grip aşısı tek kullanımlık olduğundan içerisinde civa bulunmaz. Karşıtlarının diğer iddası ‘Adjuvan var’ şeklinde ama bu iddia da doğru değil. Aşının içerisinde yeterince antijen var. Üçüncü zıt tez ise, ‘Grip aşısı oldum, grip oldum’ şeklinde. Böyle birşey bilimsel olarak olanaksız. Aşının içerisinde virüsün kendisi yok, bir parçası var. Nezle olup, grip olduğunu zannedenler var.

Türkiye’de ateş eşittir, enfeksiyon hastalığı, o da eşittir antibiyotik olarak yaklaşılır. Enfeksiyon hastalığında ateş, enfeksiyondandır lakin yine de antibiyotik gerekmeyebilir. Çünkü enfeksiyon etkeni yalnızca bakteriler değil, virüs, bakteri, parazitten kaynaklı olabilir. Bu konuda övünülecek işler yapıldı antibiyotik oranı yüzde 35’ten 24’e kadar indi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here