Domuz gribi kaynaklı tıbbi atık uyarısı

55

Domuz gribi kaynaklı tıbbi atık uyarısı

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, H1N1 virüsünün yayılmasına karşı tıbbi atıkların uygun biçimde bertaraf edilmesi uyarısında bulundu.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, domuz gribinden kaynaklanan atıkların uygun yolla bertaraf edilmemesi durumunda hastalığın bulaşma riskinin artacağına ilgi çekildi.

Açıklamada, domuz gribinden kaynaklanan atıklara maruz kalan tüm bireylerin potansiyel olarak risk altında olduğu belirtilerek, bu atıkların, halk sağlığı için ciddi tehdit niteliği taşıdığı ve çevreyi de olumsuz etkilediği ifade edildi.

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde, tüm tıbbi atıklar gibi domuz gribinden kaynaklanan atıkların da sağlık kurumlarında ayrı toplanması ve ayrı taşınmasının mecburi olduğu anlatılan açıklamada, bu atıklar için, özellikleri Yönetmelik’te belirtilen torbalar ve kesici- delici malzeme atık kapları kullanılması, toplama ve taşımada görevli personelin eldiven, maske ve tıbbi atık için kullanılan iş tulumuyla çalışması gerektiği belirtildi.
 
İVEDİLİKLE BERTARAF EDİLMELİ  
Bu hastalıktan kaynaklanan atıkların insan sağlığı açısından risk yaratmaması için ivedilikle bertaraf edilmesi uyarısında bulunulan açıklamada, domuz gribinden kaynaklanan atıkların; tıbbi atık yakma, depolama, sterilizasyon tesislerinde, yakarak, depolanarak veya sterilize edilerek bertaraf edilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, şayet bu tesisler yoksa ”son derman olarak” atıkların gömülerek bertaraf edilebileceği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

SU KAYNAKLARINDAN UZAK OLMASI ÖNEMLİ
”Diğer alternatiflere başvurulamadığı hallerde son derman olarak gömme yöntemi kullanılacaksa, atıklar evsel atık depolama alanı dışında açılacak çukurlara gömülmelidir. Bu atıkların gömüleceği alan içme, kullanma ve sulama suyu temin edilen yer altı ve yer üstü su kaynaklarından, taşkın riskinin yüksek olduğu sahalardan, toprak kayması, çığ ve erozyon tehlikesi bulunan sahalardan uzak omalıdır.

Çukurun tabanı kil ve benzeri malzemeyle sıkıştırılarak geçirimsizliği arttırılmalıdır. Çukur tabanına ve atığın üstüne yeteri kadar kireç serilmelidir. Torbaların parçalanmaması maksadıyla çukur tamamiyle dolmadan ve kapatılmadan iş makineleriyle sıkıştırma yapılmamalıdır. Doldurulan ve üstleri kapatılan çukurlarda yabani hayvanların açamayacağı ve beslenemeyeceği şekilde gerekli tedbirler alınmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here