Doktora, ‘Eşek gibi bakacaksın’ hakaretine 6580 TL ceza

9

Doktora, 'Eşek gibi bakacaksın' hakaretine 6580 TL ceza

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göz Polikliniği’ne 2 sene önce muayene için gelen U.S., kendisi ile ilgilenilmediği gerekçesi ile poliklinikte görevli Dr. İbrahim Etem Ay ile atışmaya başladı. Doktor Ay’ın sırası gelince bakacağını ifade ettiği U.S., iddiaya göre 5-6 kez, “Eşek gibi bakacaksın” şeklinde konuştu. Dr. Ay’ın şikayeti sonrası U.S. hakkında, ‘hakaret’ ve ‘basit tehdit’ suçlaması ile kamu davası açıldı.

Antalya 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına sanık U.S., şikayetçi İbrahim Etem Ay ve tarafların avukatları katıldı. U.S., üstüne atılı suçlamayı kabul etmedi. Mahkeme heyeti U.S.’yi, toplam 6 bin 80 lira adli para cezasına mahkum etti.

‘BEYAZ KOD’ DEVREYE GİRDİ

Duruşma sonrası açıklama yapan Dr. İbrahim Etem Ay, stresli ve canı yanan insanlarla karşı karşıya olduklarını, bazan de şanssız olaylarla karşılaştıklarını ifade etti. Dr. Ay, “Bir hasta randevusu olmadığı halde polikliniğimize başvurdu ve muayene olmak istediğini ifade etti. Biz de kendisine sıraya girmesini, sırası geldiği zaman bakacağımızı ifade ettik. Fakat hastamız sırasını da beklemek istemedi. Sıranın bir türlü kendisine gelmediğini söyleyerek sürekli içeri girip, ‘Bana ne vakit bakacaksınız’ söylediğinde, ben de ‘Sıranız geldiği zaman bakacağım’ dedim.

Hasta bağırmaya başlayınca ‘Bana bağıramazsınız’ dedim ve hastaya bakması için başka bir hekim arkadaşımı çağırdım. Doktor arkadaşım da hastaya bakabileceğini ifade etti.

Hasta bu kez benim kendisine bakmayacağımı öğrenince sinirlendi ve ‘Eşek gibi bakacaksınız’ diye bağırmaya başladı. ‘Ben şimdi telefon açarsam görürsün, ben sana baktırmasını bilirim’ gibi şeyler ifade etti. Ben de sağlık çalışanlarını şiddetten korumak için kurulan ‘Beyaz kod’ uygulamasını devreye soktum. Hemen güvenlik görevlilerimiz geldi. Tutanaklar düzenlendi ve kişi hakkında dava açtık” şeklinde konuştu.

‘BU TÜM HEKİMLERİN DAVASI’

Verilen kararın, paranın miktarından ziyade sembolikliği açısından kıymeti olduğunu aktaran Dr. Ay, “Örnek oluşturması oldukça önemli.Çünkü tüm sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önüne geçmemiz için bu vakaların kamuoyuna duyurulması lazım. Tabi ki hiç bir arkadaşımızın başına bu şekilde bir olayın gelmesini istemeyiz. Eğer başlarına bu şekilde bir şey gelirse de haklarını sonuna kadar aramalarını öneriyorum. Bu ülkede adalet olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Bu devletle alakalı davaydı. Biz şimdi kişisel tazminat davası da açtık. Bu benim kişisel davam değildir. Bu tüm hekimlerin, tüm sağlık çalışanlarının davasıdır. Sağlıkta şiddetin önüne geçmek için bu tür davaların takip edeni olmak durumundayız” dedi.

‘HAKARET SÖZLÜ ŞİDDETTİR’

Dr. İbrahim Etem Ay’ın avukatı Yunus Emre Ay, “Hekim kamu görevlisi olduğundan davranışın kamu görevlisine hakaret suçu işlendiği yönünde değerlendirilerek sanığın yargılanmasını talep ettim.

Söz konusu vaka hakaret suçunun, dolayısı ile nitelikli unsurunu oluşturmuştur. Burada asıl ilgi çekilmesi gereken, hakaret bir sözlü şiddettir.

Hekime karşı şiddet söylediğimiz vakit aklımıza yalnızca fiziksel saldırı gelmemeli, sözlü saldırı da doktora karşı şiddet olarak değerlendirilir. Bunun ismi hekime karşı sözlü şiddettir. Buradan tüm doktor ve sağlık çalışanlarına tavsiyemiz, davalarının takip edeni olsunlar. Hekime karşı şiddet suçu işlendiğinde sonuna kadar haklarını savunsunlar” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here