Dişiniz ile ilgili problemler hayatınızı etkilemesin

53

Dişiniz ile ilgili problemler hayatınızı etkilemesin

Diş Hekimi Yalçın Genç, ağız, diş, çene hastalıkları ve cerrahisi, diş hekimliğinin ağız, dişler ve çenelerle alakalı hastalıklarının, yaralanmalarının ve deformitelerinin tanı ve tedavisiyle uğraşan bir cerrahi dalı olduğunu belirterek, “Kişilerin çene kemiğinde, dişlerinde ya da diş etlerinde normal olmayan bazı durumlar lakin ve lakin cerrahi bir müdahaleyle çözülebilir. Ağız, diş ve çene kemiği üstünde yapılması gerekli olan cerrahi müdahaleler kişinin ağız ve diş sağlığının devamlılığı açısından mecburi ve gerekli müdahalelerdir” şeklinde konuştu.

Basit diş çekiminin ağız içerisinde görünen dişlerin çekiminde kullanılan teknik olduğunu ifade eden Diş Hekimi Yalçın Genç, “Lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Basit diş çekiminde, diş bir alet yardımıyla tutulur. Diş çekilmeden önce ileri-geri hareketler yapılarak gevşetilir. Bu hareket bazan diş ve dişeti arasına giren bir alet yardımıyla yapılabilir. Böylece diş enaz travmayla çekilir. Cerrahi çekim ise ağız içerisinde rahatça görülemeyen, dişeti sınırında kırık olan veya sürmemiş dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda dişin üstünde kaldırılması gereken kemik bulunabilir. Çekilecek diş bölümlere ayrıldıktan sonra çıkarılması gerekebilir. Bu durumlarda da cerrahi çekim uygulanır. Normal çekimde olduğu gibi lokal anesteziyle işlem yapılabilir. Dişe ulaşabilmek için dişetinin açılması gerekir. Dişe ulaşabilmek için kemik kaldırılması işlemi ile yapılır” şeklinde konuştu.

YİRMİ YAŞ DİŞLERİNİN ÇEKİLMESİ

Ağzımızda en son devam eden dişlerin yirmi yaş dişleri olduğunu dile getiren Diş Hekimi Yalçın Genç, “Genellikle yirmili yaşlarda sürdükleri için bu isimle ya da akıl dişi olarak da adlandırılırlar. Bazı kişilerde de doğuştan hiç yirmi yaş dişi germi oluşmamıştır. Dolayısı ile bu kişilerde yirmi yaş dişleri hiç bir vakit sürmez. Ancak bazan bu dişler oluştukları halde sürme sorunları oluştururlar. Çenede yer olmaması ya da çeşitli sebeplerle yirmi yaş dişlerini çekmek gerekebilir” şeklinde konuştu.

KÖK REZEKSİYONU NEDİR

Üç köklü üst büyük azılarda olduğu gibi fazla sayıda kökü olan dişlerin tek kökünün uzaklaştırılması işlemine kök rezeksiyonu denildiğini dile getiren Diş Hekimi Yalçın Genç, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Bazı vakalarda, uzaklaştırılacak olan kökün destek verdiği kuronun da (dişin ağız içerisinde görülebilen kısmı) alınması gerekebilir. İşlemden önce kök kanal tedavisi yapılması gerekir.

Tüberler, üst çenede son büyük azı dişinin arkasında bulunan yuvarlak şekilli kemik çıkıntılarıdır. Dişetiyle örtülüdürler. Tüm dişleriniz ağzınızda bulunuyorsa çoğunlukla tüberler sizin için sorun teşkil etmez. Ancak, üst dişlerinizi kaybedip bir proteze ihtiyaç duyduğunuz taktirde, tüberler üst çenenizin diğer kısımlarından sarkık olacağı için protezin uyumsuzluğuna neden olabilir. Geniş bir tüber protezin çene kemiği ve ağız tavanıyla arasındaki sızdırmazlığını önler.”

Diş Hekimi Yalçın Genç, iltihap ve kist operasyonlarının ise, “Diş kökünün yapı ya da şekil bozukluğu nedeniyle kanal tedavisi’nin tam yapılamaması, Kanal Tedavisi esnasında alet kırıldıysa, kırılan aletin kesinlikle çıkarılması gerekiyorsa, aleti çıkarmak maksadıyla, Diş üstünde çıkarılamayan bir restorasyonun varlığı sebebiyle kanal tedavisi yapılamaması, Diş kökünde kist oluşan vakalarda, Yapılmış kanal tedavisine karşın hastanın sızısının devam ettiği durumlarda, Diş kökünün kemik içindeki 1/3 uç kısmının kırılması durumlarında uygulanır.” Dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here