Çok oturmak ölüm riskini artırıyor

44

Çok oturmak ölüm riskini artırıyor

Çok oturmanın, egzersiz yapıyor olsanız bile 13 hastalıktan ölüm riskini artırdığı bildirildi.

Amerikan Kanser Topluluğunun yaptığı araştırma, günde 6 saat ya da daha fazla oturan kişilerin erken ölüm riskinin, 3 saatten az oturanlardan % 19 daha fazla olduğunu gösterdi.

Araştırmada, çok oturmanın, kanser, kalp rahatsızlığı, inme, diabet, kronik obstrüktif pulmoner hastalık, akciğer ve karaciğer rahatsızlığı, ülser , Parkinson, Alzheimer, merkezi sinir sistemi ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarından ölüm riski ile bağlantısı olduğu, ayrıca intihar olasılığını artırdığı gözlendi.

Alpa Patel liderliğindeki araştırmada 128 bin bayan ve erkeğin verileri incelendi. Araştırma başladığında kronik rahatsızlığı olmayan bu kişilerden yaklaşık 49 bininin, takip edildikleri 21 sene süresince yaşamını kaybettiği belirtildi.

Patel, çok oturmanın, kanserden ölüm riskini % 10 arttırdığına, ölüm riskinin, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında yüzde 60’a yükseldiğine dikkati çekti.

“Ne kadar az oturursanız sizin için o kadar iyi” diyen Patel, bir saat oturduktan sonra 2 dakika ayakta durmanın ya da hafif bir aktivitede bulunmanın, kolestrol, kan şekeri ve tansiyonu olumlu etkilediğini ifade etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here