Çocuk Sahibi Olmak İçin Balık Yiyin

16

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, deniz ürünlerinden zengin beslenen çiftler hem daha fazla seks yapıyor hem de daha çabuk çocuk sahibi oluyor.Hamile kalmak için balık yiyin

 

Gebelik şansı %92 

“Çalışma için Michigan ve Teksas’tan 500 çift bir sene boyunca izlemeye alındı. Deniz ürünü tüketimi ve gebe kalma süresi arasındaki ilişkiyi saptamak için katılımcılar günlük olarak besin tüketimlerini ve cinsel aktivitelerini kaydettiler.

Sonuçlar göstermiştir ki, haftada iki defadan fazla deniz ürünü tüketen çiftlerin hamileliğe ulaşması % 92 iken daha az deniz ürünü tüketen çiftlerde bu oran yüzde 79’da kaldı. Ayrıca deniz ürünleri tüketen çiftlerin cinsel beraberlik oranı, diğer çiftlere göre % 22 daha fazlaydı. Çiftler aynı gün deniz ürünü tükettiğinde diğer çiftlerden % 39 daha sık cinsel beraberlik yaşadılar.

Bir sene içinde gebe kalamayanlar 

Daha önce yapılan bir çok çalışmada, omega 3 ten zengin balıkları tüketmenin (somon ve tuna) progesteron düzeyini arttırdığını, gebe kalma süresini kısalttığını ve daha kaliteli sperm oluşumunu kolaylaştırdığını göstermiştir.

Bu tür çalışmalar, bir sene içinde doğal yollarla gebe kalamayan çiftlerin, medikal yardıma ihtiyaç duymadan hamilelik şansını arttırmaya yardımcı olabilirler.

Erkeklere balık ve midye tavsiyesi

Çalışmanın enteresan sonuçlarından birisi, bayanlar kadar erkeklerin de deniz ürünü tüketmesinin oldukça önemli olduğudur. Gebelik oluşumunda bayan faktörü kadar erkek faktörü de önemlidir. Özellikle balıklardaki omega 3 asidi, midyedeki çinko sperm sayısını ve hareketini düzeltir.

Kılıç ve köpek balığına dikkat!

Deniz ürünleri hem protein hem de mineraller açısından zengindir. Fakat içerdikleri civa miktarı konusunda bazı endişeler de vardır. 2017’de FDA özellikle hamilelik düşünen bayanları haftada 3 defadan fazla balık tüketmemeleri konusunda uyarmıştır. Ancak özellikle ABD de bayanların tükettiği balıklar yüksek civa içermezler. Civa miktarı fazla olan balıklar daha çok kılıçbalığı ve köpekbalığıdır.

Son 10 yılda üreme ve beslenme bağlantısı konusundaki yayınlarda patlama yaşanıyor. Deniz ürünleri de bu konuda en önemli araştırma konularından birini oluşturuyor.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here