Bedelli Askerlik Çıkacak Mı ?

  64

  Bedelli Askerlik Çıkacak Mı ?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en sonki konuşmasında bu şartlar altında düşünülmüyor demesine karşın daha sonrasında Binali Yıldırım’ın müsbet bir konu olduğunu söylemesi bedelli askerlik bekleyen kişileri de umutlandırdı.

  Erken seçim tarihi bedelli askerlik durumunu etkiler mi Öncelikle liderlerin kitleleri arkalarına alabilmeleri için bedelli askerlik konusu da gelecek günlerde daha sıcak bir konu haline gelecek. Geçtiğimiz günlerde Hayati Yazıcı’nın eşi Selma Yazıcı da konu ile ilgili olarak bedelli askerlik bekleyenlere ümit ışığı olacak bir tweet attı.

  Erdoğan’ın en son yaptığı açıklama: ‘’Bedelli askerlik şu anda hükümetimizin gündeminde değil. Hele gele bir yanda Afrin bir yanda Fırat Kalkanı varken, bu şehitlerimize özellikle gazilerimize terbiyesizlik olur. Bu işlerin istismarını yapanlar da çok çok fazla. Hayırlısı ile şu önümüzde seçim bitmiş olsun, başkanlık sistemine geçiş dönemi hallolduktan sonra bunlar tekrar masaya yatırılır, atılması gereken adım var ise bu adımlar atılır. Ama şu anda bu şekilde bir şey katiyetle bahis konusu değil.’’ Şeklinde olsa dahi seçimler öncesinde durumlar değişebilir.

  Milyonlarca tecilli asker adayı bulunuyor Türkiye’de şu anda 400 bin bakaya, 2.5 milyon tecilli halinde bulunan genç bulunuyor. Yapılan araştırmalar sonucunda olası bir bedelli askerlik halinde 400 bin gencin başvuruda bulunması bekleniyor. Bu da devlet hazinesine büyük bir para girişi manasına geliyor. Geçmişte bedelli askerlik konusu 2011 ve 2014 yıllarında bedelli askerlik uygulanmıştı. 2011 senesinde 30 bin lirayla yürürlüğe girmiş olsa dahi 2014 yılındaki bedelli askerlik kararında sayı 18 bin TL olarak belirlenmişti.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here