Bebekler katı gıda ile beslendiğinde daha iyi uyuyor

55

Bebekler katı gıda ile beslendiğinde  daha iyi uyuyor

İngiltere’de King’s College ve St George’s University of London tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, 3 aylıktan iitibaren anne sütüyle beslenen bebeklere katı mama takviyesi de yapıldığında, yalnızca anne sütü alan bebeklere göre daha iyi uyuduğu gözlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi tavsiyesi ve bilinen genel kanı her ne kadar ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenme yönünde olsa dahi uzmanlara göre bu araştırma sonucu da gözden geçirilmeli.

Londra’da yapılan araştırmada 3 aylık 1303 bebek iki gruba ayrılarak gözlemlendi. İlk gruptakiler, genel kanıya uyumlu bir şekilde ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslendi. İkinci gruptaikler ise 3 aylıktan sonra anne sütünün yanında katı mama da tüketti.

Daha sonra ise ebeveynlere düzenli olarak anketler uygulandı. Söz konusu anketler, bebekleri 12 aylık olana kadar her ay, daha sonrasındaysa 3 yaşında olana dek her 3 ayda bir tekrarlandı.

Araştırmada katı mama tüketen bebeklerin ötekilerine göre daha uzun uyuduğu, ayrıca geceleri daha az uyandığını ortaya çıktı.

Öyle ki katı mama verilen bebekler ötekilerine göre, her akşam 15 dakika daha erken uykuya daldı ve gecede ortalama 1,74 defa uyandı. Sadece anne sütü ile beslenen bebekler ise daha geç uykuya dalarken gecede ortalama 2 defa uyandı.

Hepsinden önemlisiyse anne sütünün yanında katı besin ile de beslenen bebeklerin uykularında daha az ağladığı ve daha az sinirli oldukları da ortaya çıktı. Öte yandan, uzmanlar iki grup arasındaki farkın bebekler 6 aylık olunca zirve yaptığının altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here