Anneleri emzirmekten soğutan sorun

40

Anneleri emzirmekten soğutan sorun

Meme ucunda oluşan çatlaklar bazan emziren annenin kâbusu oluyor. Ağrının şiddeti, annenin emzirmekten kaçınmasına, bebeğin de anne sütünden yoksun kalmasına yol açabiliyor.

Emziren annelerde sık sık görülen meme ucu çatlakları ağrı ve sorun veren bir durum. Meme başı çatlaklarına emzirmenin başlangıcında daha bariz olmak üzere tüm emzirme boyunca rastlanabiliyor. Çatlaklar meme başının çevresinde, meme başında enine çizgi durumunda ya da areola denen meme etrafındaki renkli bölgede oluşabiliyor. 

Meme ucu çatlaklarının daha çok bebeğin emme pozisyonundan kaynaklandığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kenan Çalışkan, yeni doğum yapan annelerin yaklaşık yüzde 30’unun hatalı emzirme tekniklerini kullandıklarını, bunun da meme başı çatlakları ve yarıklarına yol açtığını ifade etti.

Çalışkan, “Bebek annesini emerken memenin areolayı tam olarak kavramayıp yalnızca meme başından emmeye çalışırsa, meme başı sonuçta zedelenir ve önce ağrı ortaya çıkar. Bu ağrı düzeltilmezse, meme başı çatlağı ve yarıkları gelişir. Bir diğer neden ise laktasyon kısaca emzirme döneminde göğüs uçlarının ıslanması ve kurumasıyla bebeğin meme emmesinin yarattığı sürekli nem ve sıcaklık sonucu, göğüs uçlarının kurumasıdır. Bu durumda da meme uçlarında çatlağa, sızılı yarıklara ve ekzemaya neden olur” şeklinde konuştu.

MİKROPLAR İÇİN UYGUN ORTAM OLUŞUR
En önemli sorunun, mikropların meme başındaki çatlaktan kolayca içeri girerek memenin iltihaplanması olduğunu vurgulayan Dr. Çalışkan, yaşanacak diğer sorunları ise şu şekilde anlattı:

“Ayrıca meme ucu çatlakları, emzirmenin sızılı olmasına, bu da annenin yeteri kadar süt verememesine ve sonuçta memelerde süt birikmesine neden olur. Emzirme dönemi, anne ve bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendiren dönemdir. Annelerin bir kısmı, emzirme döneminde yaşadıkları meme başı sorunları (çatlak, ağrı, ekzema, mantar enfeksiyonu, mastit gibi) sebebiyle bebeklerini emzirememektedirler. Böylece, bebeklerin anne sütü aldıkları dönem kısalmaktadır. Anne bebeğini ne kadar sık emzirirse süt yapımı o kadar çok olur. Anne sütünün bebek için ehemmiyeti düşünüldüğünde, bebeğin sütten erken kesilmemesi, bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.”

ANNE SÜTÜ NEDEN ÖNEMLİ?
Op. Dr. Kenan Çalışkan, anne sütünün, bebek ve anne sağlığı açısından son derece önemli olduğunu anımsattı ve şunları ifade etti:

“Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütünün, bebeği; ishalden, solunum sistemi enfeksiyonlarından ve bakteriyel menenjitten koruduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda, anne sütüyle beslenmiş çocukların astım, allerji, diabet gibi hastalıklara karşı daha dayanıklı olduğu ve bu çocuklarda kanser oranının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Doğumdan hemen sonra emzirme, annede doğum sonrası kanama riskini azaltır. Emzirmenin, anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, göğüs ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir.”

MEME BAŞI ÇATLAĞINI ÖNLEMEK MÜMKÜN
Meme ucu çatlaklarını oluşmadan engellemenin ehemmiyetine ilgi çeken Dr. Çalışkan, bu sorunla karşılaşmamak için gebeliğin 8. ayından sonra göğüslerin emzirmeye hazırlanması gerektiğini ifade etti ve şu tavsiye edilerde bulundu:

“Bu nedenle, banyodan sonra lanolin ve zeytinyağı içeren gögüs ucu kremlerinin kullanılması, doğum sonrası hem annenin acı çekmesini engelleyecek hem de bebeğin gelişimi için gerekli olan sürede sütün verilmesi kolaylaşacaktır. Meme ucu çatlakları oluştuğundaysa şunlar yapılmalıdır:

MEME BAŞI ÇATLAĞI OLUŞTUĞUNDA BUNLARI YAPIN
• Memeleri ılık suyla silin, havalandırarak kurulayın.
• Bebeğinizi emzirirken doğru emzirme pozisyonu alın. Sadece meme ucunu değil, meme ucunu çevreleyen areolanın tümünü bebeğin ağzına almasını sağlayın.
• Her emzirmede meme başının farklı bir kısmı baskı görecek şekilde bebeğinizin pozisyonunu ayarlayın. Ancak her seferinde bebeğinizi göğüslerinize bakar şekilde tutun. Diğer öğünde bebeğinizin emmediği veya tam boşaltamadığı memeden başlayın.
• Meme başı kuruduktan sonra elle sıkılarak memeden damlaması sağlanan birkaç damla sütü hafifçe meme başına sürüp kendi kendine kurumasını bekleyin.

• Meme ucuna kremini ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulayın ve gerekiyorsa tedaviyle destekleyin. Emzirme sonrası memenin kuru tutulmasına itina gösterin.
• Sızıntıların memeyi ıslatmaması için sıklıkla meme başı pedini değiştirin ve emzirme aralarında havayla temasını sağlayın.
• Yüzeysel bir iltihap için antibiyotikli krem kullanılması gerek görülürse emzirme öncesi memeyi durulayın. Bir aydan sonraki meme ucu enfeksiyonlarının en önemli sebebinin ise mantar enfeksiyonları olduğunu unutmayın.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here