Alerjiler kanserden koruyor

31

Alerjiler kanserden koruyor

İnsana sorun veren, ayrıca zaman vakit hayattan bezdiren allerjilerin, kansere karşı koruyucu olabileceği bildirildi.

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Kolejinin bilimsel dergisi “Alerji, Astım ve İmmünoloji Annals”da yayımlanan araştırmada, Kanadalı bilim insanları, hiperaktif bir bağışıklık sisteminin, organizmanın olası zararlı hücrelere karşı kendini koruma ve bu hücreleri yok etme kapasitesini arttırabileceğini, bu sayede de kanser ya da tümör oluşması riskini azalttığını ortaya koydu.

Mariam El-Zein ve ekibinin yürüttüğü 7 sene süren araştırmada, 3300 tümörlü erkek hastayla 500 sağlıklı yetişkinden oluşan bir kontrol grubu gözlem altında tutuldu.

El-Zein, araştırmalarının sonunda astımlı erkeklerin mide kanseri, egzaması olanların ise akciğer kanserine yakalanma tehlikelerinin ötekilerine göre çok daha düşük olduğunu tesbit ettiklerini belirterek, “Alerjik koşulların neden kanser riskini azalttığını tam olarak açıklayamıyoruz, lakin bu araştırma ümit verici” şeklinde konuştu.

Alerji uzmanı Jonathan Bernstein de gelecekte, bu ilişkinin ve bağışıklık sisteminin kanser riskini azaltmaktaki rolünün araştırılmaya devam edeceğini umduklarını ifade etti.

Araştırma İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here